Możesz robić wszystko jak należy, jeśli chodzi o dbanie o zęby. Jednak nawet jeśli szczotkujesz i nitkujesz zęby dwa razy dziennie i zwracasz uwagę na to, co jesz i pijesz, tylko tyle możesz zrobić, kiedy nie śpisz. Niektóre z najgorszych szkód, jakie możesz wyrządzić swoim zębom, mogą dziać się nawet bez Twojej świadomości. Możesz obudzić się rano z bolącą szczęką i pomyśleć, że po prostu spałeś w dziwnej pozycji, ale to może być znak, że zgrzytasz zębami podczas snu. Stan ten, znany również jako bruksizm, dotyka około 10 procent osób dorosłych.
Bruksizm charakteryzuje się tym, że zęby zgrzytają o siebie podczas snu. Osoby cierpiące na bruksizm mają tendencję do spania z zaciśniętymi szczękami, a mimowolne ruchy mięśni powodują zgrzytanie zębami o siebie. W niektórych przypadkach osoby cierpiące na bruksizm mogą nawet zgrzytać zębami podświadomie, kiedy nie śpią.
Zgrzytanie zębami - czy to w nocy, czy na jawie - może mieć liczne konsekwencje. U osób cierpiących na bruksizm może w rezultacie dojść do zniszczenia szkliwa zębów. Może to prowadzić do rozległych zabiegów stomatologicznych mających na celu naprawę uszkodzonych zębów. Bruksizm może powodować ból lub bolesność szczęki, a także napięciowe bóle głowy. Co więcej, zgrzytanie zębami podczas snu może zakłócać sen lub zaburzać zdrowe wzorce snu. Czasami odgłos zgrzytania zębami może być nawet na tyle głośny, że może obudzić śpiącego partnera lub sprawić, że nie będzie on mógł zasnąć w nocy.
Istnieje wiele powodów, dla których pacjenci mogą zgrzytać zębami. Jednym z najczęstszych winowajców jest stres. Stres może się kumulować w ciągu dnia. Jeśli ktoś idzie spać nie radząc sobie z nim, podświadomy umysł może działać w formie zgrzytania zębami. Badania wykazały, że osoby o agresywnej osobowości są bardziej narażone na bruksizm niż osoby bardziej zrelaksowane. Wykazano, że zażywanie substancji pobudzających, takich jak kofeina, może mieć wpływ na to, czy ktoś zgrzyta zębami podczas snu.
Bruksizm może być również oznaką innego problemu medycznego, takiego jak nieprawidłowe ustawienie szczęki lub bezdech senny. Bezdech senny może powodować zablokowanie dróg oddechowych podczas snu, co wywołuje autonomiczną reakcję polegającą na poruszaniu szczęką i udrożnieniu dróg oddechowych. Efektem ubocznym tej autonomicznej reakcji jest zgrzytanie zębami.
Radzenie sobie z bruksizmem może być tak proste, jak znalezienie sposobu na odstresowanie się w ciągu dnia przed pójściem spać. Wykazano, że praktykowanie jogi, picie zielonej herbaty i medytacja obniżają poziom stresu. Możesz także skonsultować się z dentystą, aby sprawdzić, czy nie potrzebujesz korekty ustawienia zębów lub założenia ochraniacza na zęby. Niektóre osoby cierpiące na bruksizm korzystają z alternatywnych metod leczenia, takich jak biofeedback, aby wyćwiczyć swój organizm, by nie zgrzytał zębami podczas snu.
Dbanie o zęby to praca 24 godziny na dobę; świadomość tego, jak traktujesz swoje zęby podczas snu, może być równie ważna, jak to, jak traktujesz je w czasie snu. Zapoznaj się z załączonym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, jeśli zgrzytasz zębami w nocy.
Więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl