Protezy zębowe a implanty

/

Jeśli kiedykolwiek straciłeś ząb, wiesz, że jest wiele do przemyślenia, jeśli chodzi o jego wymianę. Jaka jest najlepsza opcja wymiany zęba? Ile to będzie kosztować? Czy istnieje ryzyko dla zdrowia? Aby pomóc odpowiedzieć na niektóre z tych pytań, porównaliśmy dwie możliwości zastąpienia brakujących zębów: protezy i implanty.

1. Protezy zębowe

Protezy zębowe to ruchome urządzenia, które można zamontować w jamie ustnej w celu zastąpienia brakujących zębów. Urządzenia te są również wykorzystywane do zastąpienia niektórych tkanek dziąseł, które mogły ulec zniszczeniu. Spośród dostępnych protez można otrzymać kompletny zestaw, który zastępuje wszystkie zęby w górnej lub dolnej szczęce (lub w obu), jak również protezy częściowe, które są stosowane głównie do wypełnienia luk po kilku brakujących zębach. Protezy częściowe mogą być mocowane za pomocą zatrzasków wokół istniejących zębów lub precyzyjnego mocowania.

Jakie są zalety protez zębowych?

    Możliwość dopasowania. W miarę upływu czasu może zajść potrzeba zmiany protezy, aby lepiej pasowała do jamy ustnej. W tym celu można je łatwo modyfikować. Przystępne cenowo. Protezy zębowe mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że są niedrogie jak na prace dentystyczne. Naturalny wygląd. W większości przypadków protezy wyglądają naturalnie w jamie ustnej. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, aby dopasować je do aktualnego stanu jamy ustnej. Nie wymagają operacji. Dla niektórych osób operacje chirurgiczne są procedurą podwyższonego ryzyka lub po prostu onieśmielają. Protezy zębowe nie wymagają żadnego rodzaju operacji. Podtrzymują strukturę jamy ustnej. Często po utracie zębów Twój wygląd może się nieco zmienić. Zastąpienie zębów protezami pomoże przywrócić strukturę jamy ustnej.

Jakie są wady protez zębowych?

    Mogą osłabiać inne zęby. Zdarza się, że pokarm może utknąć w protezie, stwarzając ryzyko powstania ubytków lub próchnicy na pozostałych zębach. Mogą one również powodować podrażnienie dziąseł (lub chorobę, jeśli się o nie nie dba). Protezy częściowe mogą również osłabiać naturalne zęby z powodu zatrzasków potrzebnych do utrzymania protezy na miejscu. Kruchość. Niektóre protezy mogą być dość łamliwe w razie upadku i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Trudniejsze w utrzymaniu. Protezy zębowe muszą być regularnie czyszczone, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom jamy ustnej i zachować jakość materiałów, z których są wykonane. Nie należy ich nosić na noc. Nie zawsze są pewnie zamocowane. Protezy nie zawsze są stabilnie zamocowane i mogą się przesuwać w miarę upływu czasu z powodu zużycia aparatu lub zmian w kościach szczęk. Może być również trudno mówić lub żuć, jeśli protezy mają problemy z utrzymaniem się na miejscu. Ograniczenie rodzajów żywności. Pokarmy, które są lepkie lub szczególnie chrupiące (np. orzechy lub migdały) należy spożywać z umiarem. Inne pokarmy, które mogą być trudne do zjedzenia, takie jak kukurydza na kolbie lub stek, powinny być prawdopodobnie unikane w celu ułatwienia jedzenia z protezami. Konieczność wymiany. Mniej więcej co 3-6 lat należy liczyć się z koniecznością wymiany protezy. Jeśli wybrałeś aparat, który ma metalową konstrukcję, powinien on wytrzymać nieco dłużej niż inne modele.

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej z protezą zębową

Protezy zębowe należy czyścić codziennie, tak samo jak normalne zęby. Zdejmij aplikację, wypłucz ją i użyj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu (z nieściernym środkiem czyszczącym), aby dokładnie wyczyścić powierzchnie. Pomoże to zapobiec zarysowaniom. Gdy wyjmiesz protezę, trzymaj ją pod przykryciem w wodzie, aby zachować jej kształt. (Uwaga: Możesz użyć innego środka do czyszczenia protez, takiego jak Polident®, ale powinieneś unikać stosowania środków chemicznych, takich jak wybielacz).

Ważne jest również, aby skutecznie oczyszczać jamę ustną po całodziennym noszeniu protez. Szczotkuj naturalne zęby, język i dziąsła (delikatnie). Na zakończenie użyj płynu do płukania jamy ustnej!

Ile kosztują protezy zębowe?

Koszty protez zębowych różnią się nieznacznie w zależności od miejsca zamieszkania i jakości protez, które wybierzesz. Poniżej podajemy szacunkowe ceny, jakie możesz zapłacić za protezy zębowe.

Protezy zębowe są generalnie bardziej przystępną opcją w przypadku utraty zębów, ale ich koszt można jeszcze bardziej obniżyć korzystając z planu dentystycznego z rabatem. Zajrzyj tutaj, aby zobaczyć, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z planu.

2. Implanty

Implanty stomatologiczne to sztuczne wkłady (zwykle wykonane z tytanu), które działają jak korzeń zęba. Implanty są wprowadzane do kości szczęki w celu zakotwiczenia zastępczego zęba lub mostu. Metoda ta jest przydatna do zastąpienia pojedynczego zęba lub kilku zębów.

Jakie są korzyści z implantów stomatologicznych?

    Długotrwałość. Implanty stomatologiczne mają być długoterminowym rozwiązaniem problemu brakujących zębów. Przeciętnie implanty stomatologiczne wystarczają na około 15 lat, a czasami nawet na całe życie! Implanty pomagają zachować kość szczęki i zapobiegają obkurczaniu się tkanki dziąseł. Niskie koszty utrzymania. Po wszczepieniu implantów można o nie dbać tak jak o zwykłe zęby. Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów! Naturalna funkcja. Implanty są jedną z najbardziej naturalnie wyglądających możliwości zastąpienia zęba. Funkcjonują tak samo dobrze jak naturalne zęby. Pewne połączenie. Ponieważ implanty integrują się z kością szczęki, nie stwarzają żadnego ryzyka zsunięcia się lub nagłego wypadnięcia.

Jakie są wady implantów stomatologicznych?

    Mogą być drogie. Implanty są kosztowną opcją zastąpienia zęba. Dla wielu osób może być trudno pozwolić sobie na pokrycie kosztów implantów i koron lub mostów. Wymagają operacji. Niektórzy ludzie chcą uniknąć operacji z powodu ryzyka zdrowotnego lub strachu przed zębami. W przypadku implantów stomatologicznych konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej dzięki implantom stomatologicznym

Jak wspomniano powyżej, implanty stomatologiczne są łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie wymagają dodatkowej konserwacji. Można je traktować jak normalne zęby - codziennie szczotkować i nitkować. W razie wątpliwości lub pytań należy zwrócić się do stomatologa.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Podobnie jak w przypadku większości zabiegów stomatologicznych, koszt implantów stomatologicznych jest bardzo zróżnicowany w zależności od miejsca zamieszkania, stanu uzębienia i rodzaju implantu, który chcesz/chcesz wszczepić. Oprócz samej operacji wszczepienia implantu, dodatkowe koszty mogą wynikać z badań diagnostycznych (np. przeszczepu kości) potrzebnych do wykonania zabiegu.

Plany stomatologiczne 1Dental oferują zniżki na implanty stomatologiczne. Możesz zapoznać się z tabelą opłat, aby sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić.

3. Porównanie

Zarówno protezy jak i implanty mają swoje wady i zalety. Który z nich jest więc dla Ciebie najlepszy? Spójrz na poniższe listy szybkich porównań.

Czy jesteś bardziej skłonny do noszenia protez czy implantów? Daj nam znać w komentarzach poniżej! Mamy nadzieję, że ten artykuł dał Ci pojęcie o tym, co jest związane z uzyskaniem protezy lub implantów, jak również dokładny szacunek, ile każda procedura będzie kosztować. Jak zdecydujesz, chcielibyśmy usłyszeć swoje przemyślenia!

Potrzebujesz zastąpić mniejszą liczbę zębów? Możesz rozważyć również mosty protetyczne.