Na czym polega lakowanie zębów?

/

Jednym z najczęściej stosowanych stomatologicznych zabiegów profilaktycznych jest lakowanie zębów. Mogą być mu poddawane zarówno zęby stałe, jak i mleczne, warto więc dowiedzieć się, jak taki zabieg wygląda i w jakich okolicznościach powinniśmy zdecydować się na jego przeprowadzenie. Sam zabieg ma na celu zatkanie naturalnych nierówności i szczelin, z jakimi mamy do czynienia w zębach.

Stomatolog wykorzystuje w tym celu lak, a więc materiał stomatologiczny, który przeciwdziała powstawaniu na zębach próchnicy i przyczynia się do tego, że szkliwo zębów staje się mocniejsze.

Lakowanie zębów - czym jest?

Lakowanie dotyczy zarówno zębów trzonowych, jak i przedtrzonowych, a także siekaczy. W centrum zainteresowania lekarza znajdują się zatem zęby o dość specyficznej budowie, a więc takie, do których najczęściej trafiają pozostałości pokarmów trudne do usunięcia. Skuteczność lakowania w dużej mierze zależy od tego, kiedy zdecydujemy się na wykonanie zabiegu, przyjmuje się przy tym, że im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie próchnicy, ale i na zapobieżenie jej pojawieniu się. Nic dziwnego, że zabieg ten najczęściej stosuje się w przypadku dzieci, choć nie unikają go także dorośli decydujący się przeważnie na lakowanie zębów mądrości.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu stomatolog rozpoczyna zwykle od osuszenia zębów z wykorzystaniem sprzężonego powietrza, następnie zaś nakłada na nie wytrawiacz, dzięki któremu mamy pewność, że lak utrzyma się na zębach. Potem zęby są ponownie osuszane, a ich powierzchnia zostaje równomiernie pokryta lakiem.

Zabieg stomatologiczny

Lak jest utwardzany z wykorzystaniem światła lampy diodowej, a lekarz sprawdza, czy pokrycie jest nie tylko twarde, ale i szczelne.

Po lakowaniu nie można zrezygnować z wizyt u stomatologa. Zwykle odbywają się one raz na pół roku, a w trakcie ich trwania lekarz sprawdza, czy nie ma konieczności zastosowania uzupełnienia. Największą zaletą lakowania zębów jest bardzo wysoka skuteczność w obniżaniu ryzyka pojawienia się próchnicy. Ta nie jest groźna nawet kilka lat po zabiegu, a przecież często ma ona tendencję do pojawiania się w bruzdach, które na zębach tworzą się w naturalny sposób.

Owszem, można z nią walczyć dzięki właściwej higienie jamy ustnej, doświadczenie podpowiada nam jednak, że nie zawsze jest to zadanie proste zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z zębami, do których trudno jest się dostać. Sam zabieg nie tylko nie trwa długo, ale również nie jest bolesny. Zwykle lakowanie jednego zęba trwa kilkanaście minut, choć należy mieć na uwadze i to, że ząb należy również oczyścić i osuszyć. Lakowanie ma sens jedynie w przypadku zębów zdrowych.