3 sposoby na naprawę wyszczerbionego zęba

/

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia ukruszy ząb. Ciągłe noszenie zęba w danym miejscu może osłabić szkliwo aż do jego odłamania. Możesz również ugryźć w dół na twardym jedzeniu lub być zaangażowany w wypadku, który chipsy i łamie zęby. Niezależnie od przyczyny, istnieje kilka opcji, które oferują naprawę wyszczerbionych zębów, dzięki czemu można pokazać swój uśmiech z pewnością siebie.

Bonding dentystyczny

Leczenie ukruszonego zęba zależy od stopnia uszkodzenia oraz od tego, czy ukruszony ząb jest widoczny podczas uśmiechu. Jeśli brakuje tylko niewielkiej ilości szkliwa lub jeśli odprysk znajduje się na przednich zębach, łączenie stomatologiczne może naprawić uszkodzenie już podczas jednej wizyty w gabinecie.

Nazywane również "wypełnieniem", ponieważ wypełnia brakujące szkliwo podobną do zębów żywicą kompozytową, łączenie zębów jest szybką i bezbolesną procedurą, która nie wymaga stosowania leków znieczulających. Wyszczerbione miejsce jest wytrawiane, aby materiał wiążący mógł bezpiecznie przylegać. Nakłada się materiał klejący, a następnie kształtuje się na nim żywicę kompozytową, aby dopasować ją do naturalnego zęba i przywrócić jego kształt. Po utwardzeniu materiału światłem ultrafioletowym procedura jest zakończona.

gabinet dentystyczny

Korony

Większe odpryski, wyszczerbione zęby, które mają znaczną próchnicę, lub odpryski na zębach trzonowych mogą wymagać korony, czyli nakładki w kształcie zęba, która pokrywa korzeń zęba. Korony są wykonane z metalu, porcelany połączonej z metalem, żywicy lub ceramiki. Stomatolodzy mogą pomóc Ci określić wybór, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom pod względem kosztów, trwałości i wyglądu.

Założenie korony zajmuje zazwyczaj dwie wizyty w gabinecie. W razie potrzeby na pierwszej wizycie zostanie przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego, aby odbudować strukturę korzenia i zapewnić mu oparcie dla korony. Zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie, a nadmiar zęba zostanie usunięty. Lekarz stomatolog pobierze wyciski zęba, na którym ma być osadzona korona, oraz zęba przeciwstawnego, aby korona mogła być prawidłowo dopasowana. Na czas wykonania korony stałej pacjent udaje się do domu z koroną tymczasową. Podczas drugiej wizyty korona tymczasowa zostanie zdjęta, a korona stała zacementowana na miejscu. Twoje zęby powinny być idealnie dopasowane, wyglądać i funkcjonować tak samo dobrze jak wcześniej.

Licówki porcelanowe

Licówkiporcelanowe to kolejna możliwość naprawy ubytków na przednich zębach. Licówki to cienkie porcelanowe powłoki, które pokrywają przednią część zęba z grubą częścią, która wypełnia wyszczerbioną część zęba. Pojedyncza licówka może być użyta do naprawy ubytku na jednym zębie, lub pacjent może zdecydować się na założenie licówek na wszystkie przednie zęby, aby uzyskać całkowitą odbudowę uśmiechu. W ciągu zaledwie dwóch wizyt w gabinecie licówki nie tylko naprawiają wyszczerbione zęby, ale mogą również zamaskować luki, poprawić krzywe lub przebarwione zęby oraz poprawić zgryz.

Podczas pierwszej wizyty usuwana jest wierzchnia warstwa zębów, aby zrobić miejsce dla licówki. Twoje zęby zostaną dopasowane kolorystycznie, a następnie zostaną pobrane odciski palców, aby można było wykonać licówki. Zostaną założone licówki tymczasowe. Na drugiej wizycie licówki tymczasowe są zdejmowane, a licówki stałe są przyklejane za pomocą cementu, który utrwala się pod wpływem światła ultrafioletowego.