Kiedy plan dentystyczny może uratować Ci życie

/

Czy wiesz, że istnieją sytuacje, w których plan dentystyczny może uratować Ci życie?

Niektóre choroby zębów wymagają natychmiastowej pomocy w gabinecie stomatologicznym. Poniżej historia jednej z użytkowniczek o tym, jak plan dentystyczny uratował życie jej synowi:

Może usłyszysz tę historię i będziesz się martwić: A co, jeśli mi się to przytrafi i nie będę wiedzieć, co robić?

Nie wpadaj w panikę!

W tym artykule porozmawiamy o tym, skąd wiadomo, czy mamy do czynienia z nagłym wypadkiem stomatologicznym, jakie kroki należy podjąć w nagłych wypadkach i jak im zapobiec.

Co to jest nagły wypadek stomatologiczny?

Nagły przypadek stomatologiczny to sytuacja, która wymaga natychmiastowej pomocy stomatologa ogólnego lub specjalisty. Nagłe przypadki mogą mieć różny charakter - od zakażeń jamy ustnej po urazy zębów, takie jak złamania zębów lub ich utrata.

Najczęstsze nagłe przypadki stomatologiczne

Skąd wiadomo, czy mamy do czynienia z nagłym przypadkiem stomatologicznym? Najczęstszymi przyczynami nagłych wypadków stomatologicznych są następujące schorzenia:

    Pęknięty lub wyszczerbiony ząb Wybity ząb Uszkodzenie tkanki zęba Ropień zęba

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wyżej wymienionych stanów stomatologicznych, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby chronić swój uśmiech i zdrowie.

Pęknięty lub wyszczerbiony ząb

Pęknięty lub wyszczerbiony ząb musi zostać zbadany przez specjalistę stomatologa. Spróbuj natychmiast umówić się na wizytę u dentysty i poinformuj asystenta gabinetu stomatologicznego o swojej sytuacji, aby mógł Cię jak najszybciej wprowadzić.

Dopóki nie będziesz mógł odwiedzić dentysty, oto co możesz zrobić, aby poradzić sobie z nagłym wypadkiem stomatologicznym w domu:

    Oczyść jamę ustną ciepłą wodą Przyłóż zimny okład na zewnętrzną część twarzy, aby zmniejszyć obrzęk Zażyj acetaminofen, aby zminimalizować ból.

Czy należy udać się na pogotowie?

Nie, nie powinieneś iść na pogotowie z powodu pękniętego lub wyszczerbionego zęba. Zazwyczaj możesz poczekać kilka dni na wizytę u dentysty, ale nie powinieneś czekać dłużej. Podczas oczekiwania na wizytę zachowaj ostrożność podczas jedzenia i mówienia. Nie chcesz już wyszczerbić zęba ani uszkodzić języka lub innych zębów w wyniku gryzienia.

Wybity ząb

Utrata zęba wymaga zazwyczaj użycia ogromnej siły i najczęściej następuje w wyniku uprawiania sportu, dlatego też tak ważne są ochraniacze na zęby.

Jeśli ząb wypadnie...

    Podnieś go za wierzchołek zęba (koronę) Nie dotykaj korzenia zęba Ostrożnie wypłucz ząb chłodną wodą Spróbuj ponownie włożyć ząb do zębodołu Jeśli nie da się go ponownie włożyć, umieść go w małym pojemniku z mlekiem do czasu wizyty u dentysty.

Aby uratować ząb, musisz jak najszybciej udać się do dentysty. Dzwoniąc do dentysty, od razu poinformuj go, że masz nagły wypadek stomatologiczny i że wypadł Ci ząb. Najlepiej, aby mógł on przyjąć Cię w ciągu pierwszych 30 minut, ale może być w stanie uratować ząb, jeśli był on wybity przez godzinę lub dłużej.

Czy powinienem udać się na izbę przyjęć?

Jeśli nadmiernie krwawisz z miejsca, w którym został wybity ząb lub masz inne obrażenia twarzy, może być konieczna podróż na ostry dyżur. Jeśli nie, należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Podczas rozmowy telefonicznej poinformuj gabinet stomatologiczny o wszystkich objawach, których doświadczasz, a on poinformuje Cię, czy konieczna może być wizyta na ostrym dyżurze.

Obrażenia tkanek lub twarzy

Uraz tkanki obejmuje rany kłute twarzy lub dziąseł lub łzy w wargach, policzkach, ustach lub języku. Prawidłowa opieka w przypadku urazu tkanek obejmuje oczyszczenie tego miejsca ciepłą wodą i jak najszybszą wizytę u chirurga szczękowego.

Czy powinienem udać się na izbę przyjęć?

Jeśli nie możesz szybko dostać się do chirurga szczękowego, powinieneś udać się na pogotowie, szczególnie jeśli doświadczasz ciągłego krwawienia lub silnego bólu.

Ropień zęba

Ropień zęba to infekcja, która może rozprzestrzenić się na inne obszary Twojego ciała. Może to być zatem stan bardzo niebezpieczny i potencjalnie zagrażający życiu.

Skąd mam wiedzieć, że mam ropień zęba?

Ropień może powodować:

    Wrażliwość zębów na gorące i zimne pokarmy i napoje. Silny i uporczywy ból zęba Opuchliznę na twarzy Guzki na dziąsłach Gorączkę

Jak leczy się ropień zęba?

Aby wyleczyć ropień, dentysta musi wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba w celu ustalenia, czy infekcja się rozprzestrzeniła. Następnie stomatolog wykona nacięcie w celu odprowadzenia ropnia i przeprowadzi leczenie kanałowe.

Słowo ostrzeżenia: Ząb, który wcześniej był leczony kanałowo, może ulec zakażeniu ropniem zęba. Nie należy myśleć, że jest się odpornym. W takich przypadkach lekarz endodonta będzie musiał przeprowadzić leczenie kanałowe.

Na koniec dentysta przepisze antybiotyki, aby wyleczyć infekcję i pomóc pozbyć się bólu. W oczekiwaniu na wizytę u dentysty przepłucz usta ciepłą słoną wodą, która pomoże złagodzić ból i oczyścić jamę ustną.

Do kogo należy się zgłosić z ropniem zęba?

W większości przypadków dentysta będzie w stanie wyleczyć ropień zęba. W niektórych sytuacjach może on jednak skierować Cię do specjalisty (np. endodonty), szczególnie w celu wykonania kanału korzeniowego po opróżnieniu zęba.

Czy należy udać się na izbę przyjęć?

Jeśli występuje nadmierna opuchlizna i silny ból, na który nie pomaga acetaminofen, należy udać się na pogotowie. Niektóre nagłe przypadki stomatologiczne mogą poczekać kilka dni lub dłużej, aż będziesz mógł zgłosić się do dentysty. Sztuką jest określenie, które z nich mogą poczekać, a które nie. Ropień zęba to taki, który nie powinien czekać.

Jak sprawdzić, czy mam nagły przypadek stomatologiczny

W razie wątpliwości zadaj sobie następujące pytania, aby ustalić, czy masz do czynienia z nagłym wypadkiem stomatologicznym:

    Czy krwawisz z jamy ustnej? Czy ząb sprawia Ci silny ból? Czy ząb powoduje uporczywy ból i może być przyczyną choroby? Czy któryś z Twoich zębów się rozchwiał? Czy straciłeś/aś ząb u osoby dorosłej? Czy zostałeś/aś uderzony/a w usta lub twarz? Czy w jamie ustnej lub na twarzy występuje opuchlizna? Może to być spowodowane poważną infekcją, taką jak ropień zęba. Czy masz jakieś wybrzuszenia, obrzęki lub węzły na dziąsłach?

Co należy zrobić w nagłym wypadku stomatologicznym?

Aby zachować zęby i ogólny stan zdrowia, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, które odpowiadają stanowi Twojego uzębienia. Następnie, aby zminimalizować koszty, wykonaj poniższe kroki, aby uzyskać potrzebne leczenie stomatologiczne po przystępnej cenie.

1. Zapisz się na dentystyczny plan oszczędnościowy

Nasze plany oszczędnościowe można wykorzystać od razu! Jeśli potrzebujesz natychmiastowej opieki dentystycznej i planu, który pomoże Ci zminimalizować jej koszty, zapisz się na plan oszczędnościowy. Tymczasowy identyfikator zostanie wysłany na Twój adres e-mail po zapisaniu się u jednego z naszych przedstawicieli, abyś mógł od razu korzystać z planu.

Który plan powinienem wybrać?

Zarówno plan Cariengton Care 500 jak i Plan Dostępu do Usług Stomatologicznych w sieci Aetna Dental Access oferują doskonałe oszczędności. Podczas gdy wielu naszych członków wybiera plan Careington, ponieważ często daje on większe oszczędności u dentystów ogólnych, inni wybierają plan Dental Access, ponieważ ma on więcej dentystów w ich pobliżu (szczególnie na obszarach wiejskich).

Ogólni dentyści powinni być w stanie pomóc w większości nagłych przypadków stomatologicznych, ale w przypadku niektórych schorzeń stomatologicznych może być konieczna wizyta u specjalisty (np. chirurga szczękowego lub endodonty).

W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być nasz plan Dental Access Plan, ponieważ zazwyczaj oferuje on większe oszczędności u specjalistów niż plan Careington Care 500.

Nie jesteś pewien, który plan będzie dla Ciebie najlepszy? Zadzwoń do nas pod numer 1-800-372-7615. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7:00 do 19:00 CST i od 7:00 do 18:00 w piątki. Istnieją również pewne specjalne oferty telefoniczne, które możemy zaoferować, jeśli jest to pomocne w Twojej sytuacji.

2. Znajdź najbliższego dentystę

Jeśli potrzebujesz nowego dentysty (lub Twój dentysta nie jest otwarty w czasie nagłego wypadku stomatologicznego), możesz skorzystać z usługi Emergency Dentists USA, aby znaleźć w pobliżu dentystę, który jest otwarty 24 godziny na dobę - w tym w weekendy, w nocy i w święta.

Wybierz swój stan i poszukaj stomatologów na pogotowie w pobliżu.

Możesz następnie wyszukać te nazwy dentystów w wyszukiwarce dostawców 1Dental, aby znaleźć w pobliżu dentystę przyjmującego w nagłych wypadkach, który akceptuje nasze plany.

Aby znaleźć dentystę w pobliżu, który uczestniczy w planach, które oferujemy w 1Dental, odwiedź stronę: www.1dental.com/dentists/.

Wybierz oba plany lub swój aktualny plan i wpisz swój kod pocztowy.

Nasze narzędzie do wyszukiwania dentystów wyświetli listę dentystów w pobliżu, do których możesz się udać na leczenie. Następnie możesz wyszukać konkretne nazwiska, które znalazłeś na stronie Emergency Dentists USA.

Po znalezieniu kilku dentystów w pobliżu, wyszukaj ich nazwy w Google, aby uzyskać opinie, godziny pracy i numer telefonu, aby umówić się na wizytę lub zadzwonić po pomoc w nagłym wypadku stomatologicznym.

Nasza lista dentystów pokaże również "Typ dentysty" pod ich nazwiskiem, abyś mógł zobaczyć, czy dentysta, którego oglądasz, jest dentystą ogólnym czy specjalistą stomatologicznym.

Co mam zrobić, jeśli nie mogę od razu dostać się do dentysty?

Często nagłe przypadki stomatologiczne zdarzają się w najgorszych momentach - w czasie pracy, podczas urlopu, w środku tygodnia lub późno w nocy.

Jeśli nagły przypadek stomatologiczny zdarzył się w jednym z tych okresów (zwłaszcza po godzinach pracy), spróbuj wykonać kilka poniższych czynności. Kroki te będą się różnić w zależności od tego, czy masz już swojego dentystę, czy szukasz go po raz pierwszy:

Obecny dentysta

    Zadzwoń do swojego dentysty i sprawdź, czy jest ktoś dostępny po godzinach, z kim możesz porozmawiać. Poproś go o radę co do dalszych kroków. Zazwyczaj mogą oni przekazać wiadomość dentyście poza normalnymi godzinami pracy. Dentysta może być w stanie przepisać Ci leki przeciwbólowe po godzinach pracy, dopóki nie będziesz mógł się z nim zobaczyć. Zaplanuj wizytę jak najszybciej. Do czasu wizyty u dentysty stosuj domowe sposoby leczenia bólu zęba lub dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby zminimalizować dolegliwości. Jeśli sytuacja jest poważna (gorączka wzrasta, twarz puchnie, ból jest nie do zniesienia), odwiedź szpitalny oddział ratunkowy. W przypadku ropnia zęba, nie chcesz czekać! Poddaj się leczeniu tak szybko, jak to możliwe.

Nowy dentysta

    Skorzystaj z wyszukiwarki usługodawców 1Dental lub wyszukiwarki Google, aby znaleźć dentystę otwartego w weekendy lub po godzinach i od razu do niego zadzwoń. Spróbuj umówić się na wizytę i/lub skonsultuj się z dyżurującym dentystą w celu uzyskania porady i podjęcia dalszych kroków. Do czasu wizyty u dentysty stosuj domowe sposoby leczenia lub dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby zminimalizować ból. Jeśli sytuacja jest poważna (gorączka wzrasta, twarz puchnie, ból jest nie do zniesienia), natychmiast udaj się na szpitalny oddział ratunkowy. W przypadku ropnia zęba, nie chcesz czekać! Poddaj się leczeniu tak szybko, jak to możliwe.

Jak mogę zapobiec nagłym wypadkom stomatologicznym?

Najlepszym sposobem zapobiegania nagłym wypadkom stomatologicznym są regularne wizyty u dentysty i proaktywne dbanie o higienę jamy ustnej w domu. Należy również starać się chronić zęby podczas uprawiania sportów, które mogą spowodować uraz zęba.

Podczas regularnych wizyt stomatologicznych dentysta może sprawdzić, czy nie doszło do rozchwiania zębów, potencjalnych zakażeń, oznak próchnicy i chorób dziąseł.

A jeśli zdarzy się nagły wypadek stomatologiczny, posiadanie dentysty, do którego chodzisz regularnie, pomoże Ci szybciej dostać się do dentysty i szybciej uzyskać leczenie.

Nagły przypadek stomatologiczny jest przerażający, ale posiadanie planu działania i apteczki stomatologicznej pomoże przygotować się na jego wystąpienie.