Czym są protezy zębowe?

/

Protezy zębowe maja odpowiadać za zastąpienie brakujących zębów. Mogą mieć wyjmowany charakter i potem na nowo będzie można je wkładać do jamy ustnej. Niektórzy przyzwyczajają się do noszenia protez, ale protezy tak naprawdę nigdy nie zastępują naturalnych zębów. Jednak obecnie dostępne rozwiązania wyglądają już naturalniej niż te jakie były wcześniej stosowane.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe będzie można dzielić na pełne oraz częściowe. Dentysta może nam pomagać w wybraniu protezy, która będzie najbardziej odpowiadać pacjentowi. W zależności od konieczności zastąpienia niektórych czy wszystkich zębów również koszty związane z ich przygotowaniem mogą różnie się rozkładać.

Jak działają protezy zębowe?

Protezy pełne są wyposażone w dopasowaną do dziąseł podstawę akrylową, która ma kolor śluzówki jamy ustnej. Podstawa protezy górnej będzie zasłaniać podniebienie zaś dolna ma charakter podkowy, która będzie dzięki temu pasować do języka. Protezy wykonuje się w specjalnym laboratorium, gdzie wykorzystuje się do tego wcześniejsze odciski szczęki osoby, dla której będzie to wykonane. Dentysta musi określić jaki z trzech typów protezy będzie dla danej osoby najlepszy.

Tradycyjna proteza pełna

Tradycyjna proteza pełna umieszczona jest w jamie ustnej, gdy usunięte będą wszystkie żeby oraz wygojone będą tkanki. Wygojenie takie może zajmować nawet kilka miesięcy, w czasie których niestety pacjent jest pozbawiony zębów.

Proteza zębowa

Bezpośrednia proteza pełna

Bezpośrednia proteza pełna zakładana będzie po usunięciu pozostałych zębów. Podczas wizyty dentysta dokonuje pomiaru i przygotowuje model szczeki. Zaletą protez bezpośrednich będzie to, że pacjent nigdy nie będzie pozbawiony zębów. Muszą być jednak one ponownie dopasowane od rozpoczęcia użytkowania.

Proteza częściowa

To rozwiązanie, które opiera się na metalowej ramce, która mocuje się do naturalnych zębów. Czasem korony umieszczane są na niektórych naturalnych zębach i będą służyć jako punkt podparcia dla zakotwiczonej protezy. Protezy częściowe są rozwiązaniem wyjmowanym względem mostów.

Ile czasu może trwać przyzwyczajanie się do protezy?

Nowa proteza na początku będzie powodować dziwne uczucie albo też dyskomfort. Jedzenie, mówienie z protezą wymaga praktyki. Często pojawia się ucisk, luz, ponieważ mięśnie policzków i język uczą się utrzymywania protezy na swoim miejscu. Pojawia się uczucie zbyt małej ilości miejsca na język i podrażnienia. Może być również nadprodukcja śliny. Dlatego właśnie warto się przygotować na to, że do takiej protezy musimy się przyzwyczaić nim będziemy mogli z nią normalnie funkcjonować.

Więcej o protetyce stomatologicznej dowiesz się na stronie krakowskiego centrum stomatologicznego CDC >>