W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?

/

Jak powinno się dbać o pierwsze ząbki niemowlaka? Mycie mleczaków jest oczywiście zabiegiem koniecznym i trzeba o tym pamiętać. Nawet przed pojawieniem się pierwszych ząbków już powinno się myc dziąsła. Wystarczy zmoczony w ciepłej wodzie gazik, by ten zabieg wykonywać.

Odpowiednie dbanie o jamę ustna będzie bardzo ważne. Po tym jak pojawią się mleczaki powinno się kształtować prawidłowe nawyki, by dziecko kiedyś w przyszłości nie miało problemów z zębami. Jak więc to pielęgnowanie pierwszych zębów może wyglądać?

1. Dbaj o jamę ustną, zanim pojawią się ząbki

Pierwsze zęby u maluszków pojawiają się między 5 a 7 miesiącem życia. Oczywiście każdy maluch jest inny i to ząbkowanie może się zaczynać w innym okresie. Na początku zębów nie widać, ale ich zawiązki są już w dziąsłach. Dlatego należy o pielęgnacji jamy ustnej przy opiece nad dzieckiem zawsze pamiętać. Pierwszą czynnością będzie przemywanie dziąseł dziecka. Przynajmniej dwa razy dziennie należy brać gazę i namoczyć ją w letniej przegotowanej wodzie. Następnie oczyszczamy dziąsła malucha, by pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii.

2. Pielęgnacja mleczaków bez tajemnic

Gdy w buzi pojawia się pierwszy ząb trzeba zmienić technikę. Do mycia pierwszych ząbków będzie trzeba używać specjalnie przygotowanej szczoteczki dla niemowlaków. Można użyć małej szczoteczki z miękkim włosiem albo też czyścików silikonowych, które nakłada się na palec. Na taka szczoteczkę nakłada się niewielką ilość pasty a potem ruchami wymiatającymi czyści się ząbki. Trzeba również wybrać specjalną pastę do pierwszych ząbków.

Zdrowe uzębienie dziecka

3. Profilaktyka inwestycją w zdrowe zęby dziecka w przyszłości

Jeśli chcemy, by dziecko miało zdrowe zęby mleczne a potem stałe powinniśmy jak najwcześniej dbać o dobrą profilaktykę. Mycie zębów to bardzo ważna sprawa, ale liczy się także dieta malucha. Warto zwracać uwagę na to, by w menu były produkty bogate w wapń, najwięcej tego składnika znajduje się w mleku a także w jego przetworach.

Próchnica to schorzenie powszechne wśród dzieci oraz dorosłych, dlatego dużo lepiej będzie zapobiegać niż je leczyć. Bakterie wywołujące próchnicę żywią się cukrem, a więc trzeba ograniczać ilość słodyczy a także słodkich napojów w diecie dziecka. Zwracamy uwagę na to by wieczorem dziecko piło wodę a nie słodkie soki.

Od młodych lat powinniśmy dbać o to, by dziecko uczyło się dbania o higienę jamy ustnej i pamiętało o regularnym myciu zębów. To niezwykle ważna kwestia, ponieważ stan mleczaków będzie miał także wpływ na to w jakim stanie będą kiedyś stałe żeby. Dlatego od pierwszych ząbków należy pamiętać o tym, by dbać o pielęgnacje uzębienia. Dzięki temu będzie można chronić się przed sytuacją, w której maluch kiedyś będzie częstym gościem gabinetów stomatologicznych. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że takie wizyty nie są dla nas przyjemne i dziecko również nie będzie chciało się na nich pojawiać. Trzeba więc dziecko nauczyć, że dbanie o uzębienie jest bardzo ważna sprawą.