Długowieczność wkładów i koron

/

Długowieczność wkładów onlay i koron

Korony i wkłady onlay są uzupełnieniami stosowanymi w leczeniu pojedynczego zęba. Wykonuje się je w przypadku rozległych obszarów próchnicy, których nie można odbudować za pomocą wypełnienia lub wkładu koronowo-korzeniowego. Istotna różnica między nimi polega na tym, że podczas gdy wkład onlay obejmuje cały wierzchołek zęba, wkład inlay wypełnia tylko część wierzchołka.

Korony pokrywają całkowicie powierzchnię gryzącą zęba, łącznie ze strukturą zęba powyżej linii dziąseł.

W przeciwieństwie do koron, wkłady onlay są w miarę możliwości uzupełnieniami o mniejszym znaczeniu, ponieważ w celu ich założenia należy wyskrobać mniejszą ilość struktury zęba. Nakłady onlay są nieco tańsze niż korony.

Większość pacjentów decyduje się na wykonanie nakładów, jeśli ma taką możliwość. Niemniej jednak założenie wkładu onlay może zająć dentyście więcej czasu niż wykonanie korony.

Długowieczność nakładów i koron

Nie ma określonego czasu użytkowania nakładów onlay, ale większość z nich wytrzymuje około 10 lat.

Z kolei korony dentystyczne mogą wytrzymać od 5 do 15 lat, w zależności od jakości wykonania i pielęgnacji.

Czas życia tych dwóch uzupełnień zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze dbasz o zdrowie swoich zębów.

Aby w pełni wykorzystać zalety wkładów onlay i koron, należy unikać nawyków, które mogą wywierać nadmierny nacisk na zęby i skrócić okres użytkowania.

Należy również pamiętać, że zęby znajdujące się pod koroną lub wkładem onlay muszą pozostać mocne i zdrowe. Jeśli ząb ulega powtarzającej się próchnicy, może zaistnieć konieczność usunięcia aparatu i zastąpienia go inną formą uzupełnienia.

Powtarzające się ścieranie może spowodować degradację uzupełnienia, a niektóre nawyki mogą przyspieszyć ten proces. Korona lub wkład koronowo-korzeniowy mogą ulec uszkodzeniu w wyniku

  • zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie
  • Używanie zębów do otwierania opakowań
  • Obgryzanie paznokci
  • Powtarzające się żucie twardych przedmiotów, takich jak lód
  • Wypadki lub urazy.

Inne czynniki wpływające na długość życia

Niewłaściwa higiena

Chociaż materiały, z których wykonuje się wkłady onlay i korony, są odporne na próchnicę, ząb, na którym są wykonane, nie jest odporny. Jeśli bakterie i płytka nazębna znajdą się pod uzupełnieniem, może dojść do powstania ubytku. W takiej sytuacji lekarz stomatolog może być zmuszony do usunięcia uzupełnienia, aby wyleczyć ząb.

Niska jakość wykonania lub złe dopasowanie

Dlatego też stomatolog nie spieszy się z pobraniem odcisku zęba i zbadaniem zębów. Stomatolog upewni się, że uzupełnienie ściśle przylega do zębów. Jeśli siła zgryzu nie jest równomiernie rozłożona na łuku zębowym, korona lub wkład ulegną nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Estetyka

Korony i wkłady onlay wykonane z porcelany napalonej na metal zawierają podbudowę metalową. Z czasem metal może zacząć się ujawniać, zmieniając kolor na ciemniejszy. Aby przedłużyć trwałość i poprawić estetykę korony lub wkładu, należy wybrać uzupełnienie wykonane z porcelany lub cyrkonu.

Czy należy wybrać wkłady onlay czy korony?

Ostatecznie lekarz stomatolog zbada zęby i zaleci najlepszą opcję. Największym czynnikiem będzie ilość próchnicy.

Zadzwoń do naszego gabinetu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nakładkach onlay lub umówić się na wizytę.

Zamów wizytę tutaj: lub zadzwoń do John M. Chaves, DDS pod numer (818) 999-2707, aby umówić się na wizytę w naszym gabinecie w Woodland Hills.

Ostatnie posty

Poznanie różnych typów zębów

Różne rodzaje zębów to najtwardsze struktury w naszym organizmie. Każdy zestaw ma unikalny kształt i funkcję. Zęby współpracują ze sobą w celu rozdrabniania pokarmów przed ich połknięciem. Zęby pełnią również istotną rolę w procesie mówienia. Współpracują z językiem, pomagając wymawiać pewne...

Możliwości uzupełnienia brakujących zębów

Czasami znalezienie opłacalnych opcji uzupełnienia brakującego zęba może być wyzwaniem. Istnieje jednak wiele sposobów uzupełnienia brakującego zęba, co znacznie różni się od uzupełniania wielu brakujących zębów.Zrozumienie wszystkich opcji uzupełnienia brakującego zęba pozwala podjąć świadomą decyzję, która pasuje do okoliczności, w jakich się znajdujesz....

4 zabiegi u stomatologa estetycznego, które poprawią Twój uśmiech

Czy szukasz informacji o tym, jak stomatolog estetyczny może poprawić wygląd Twojego uśmiechu? Badanie przeprowadzone przez American Academy of Cosmetic Dentistry wykazało, że około 50 procent dorosłych uważa, że uśmiech wywiera trwałe wrażenie podczas pierwszego spotkania. Coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na...

Chirurgia implantów stomatologicznych: Co to jest osseointegracja?

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych może być przerażający i wywoływać u pacjentów lęk przed stomatologią. Jednak wiedza o tym, czego można się spodziewać podczas zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych, pozwala pacjentom uspokoić nerwy i spokojnie podejść do każdego etapu tego procesu.Proces wszczepiania implantów stomatologicznych jest bardzo szczegółowy i składa się z kilku etapów,...