Pomysły stomatologiczne na realizację noworocznych postanowień

/

 

Początek nowego roku już za kilka dni, to idealny czas, aby zacząć myśleć o tych noworocznych postanowieniach. Co może być lepszym rozwiązaniem, po sezonie wakacyjnym, niż przywrócenie zębów po wakacyjnym binge? Jestem pewien, że nie jestem jedynym, który miał kilka zbyt wiele słodyczy w te święta...

Oto kilka stomatologicznych uchwał do rozważenia dla swojej listy noworocznej:

1. Regularne wizyty u dentysty

Ten rok może być rokiem, w którym zobaczysz dentystę tak często, jak powinieneś (dwa razy w roku). Zacznij rok od rutynowej wizyty u dentysty. Zaplanuj wizytę u swojego dentysty lub znajdź nowego dentystę, aby wykonać zdjęcia rentgenowskie i oczyścić zęby.

Rutynowe wizyty u dentysty mogą pomóc w zapobieganiu chorobom jamy ustnej, ujawnić istniejące lub potencjalne problemy albo po prostu zapewnić Twoim zębom świeże czyszczenie - dentysta może dotrzeć do płytki nazębnej, która odkładała się podczas codziennej rutyny stomatologicznej.

Wizyty u dentysty nie tylko chronią zdrowie Twojej jamy ustnej, ale także mogą zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie. Czekanie na pojawienie się problemów może oznaczać bardziej rozległe i kosztowne procedury, które są potrzebne dla Twojego zdrowia jamy ustnej. Chodzenie do dentysty co sześć miesięcy może oznaczać złapanie tych problemów wcześniej i otrzymanie szybkich i mniej kosztownych rozwiązań.

2. Przywiązuj się do swoich codziennych nawyków dentystycznych

Wszyscy schodzimy z toru z naszymi nawykami szczotkowania zębów w pewnym momencie, szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy to błądzimy od naszej normalnej rutyny. Przywrócenie i zobowiązanie się do codziennych nawyków dentystycznych to świetne postanowienie na nowy rok.

Pamiętaj, że powinieneś:

  • Szczotkować zęby dwa razy dziennie po dwie minuty nitkować zęby co najmniej raz dziennie Używać płynu do płukania ust co najmniej raz dziennie

3. Popraw swoją technikę higieny jamy ustnej

Czy szczotkujesz i nitkujesz swoje zęby prawidłowo? Uwierz mi, kiedy mówię, że możesz mieć technikę szczotkowania zębów, którą uważasz za właściwą, ale okazuje się, że omijasz pewne kluczowe obszary jamy ustnej, w których gromadzi się płytka nazębna.

Nie bój się pytać o dobre techniki szczotkowania i nitkowania zębów, nawet jeśli masz 60 lat! Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się czegoś nowego. (Chociaż im wcześniej poznasz prawidłowe techniki dentystyczne, tym lepiej dla Ciebie).

Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych materiałów:

  • Optymalna technika szczotkowania zębów (Optimal Tooth-Brushing Technique) Jak prawidłowo nitkować zęby?

4. Zwróć uwagę na swoją dietę

Dieta to nie tylko noworoczne postanowienie, które przynosi korzyści twojemu ogólnemu zdrowiu. Diety, które ograniczają spożycie słodyczy i napojów słodzonych, mogą być równie korzystne dla zdrowia zębów, jak i dla ogólnego stanu zdrowia. Aby poprawić swoją dietę tak, aby była korzystna zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i dla zdrowia zębów, upewnij się, że jesz dużo owoców i warzyw. Będziesz również chciał pracować nad poskromieniem tego słodkiego głodu!

5. Rzuć palenie

Być może nadszedł czas, aby w końcu rzucić ten nałóg. Palenie jest nie tylko szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla zdrowia zębów. Osoby palące podwajają ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień zębów, ubytków, recesji dziąseł oraz raka gardła, płuc i jamy ustnej. Zagrożenia te mogą również prowadzić do utraty zębów.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz rzucić palenie w tym roku, wybierz datę, kiedy zamierzasz z niego zrezygnować, pozbądź się wszystkich wyrobów tytoniowych, aby nie ulegać pokusie i poproś rodzinę i przyjaciół, aby trzymali Cię za słowo i pomogli Ci rzucić palenie. Będziesz potrzebował ich wsparcia.

Istnieje kilka narzędzi, których możesz użyć, aby pomóc sobie w rzuceniu palenia - aplikacje do śledzenia postępów, plastry, grupy dla osób rzucających palenie itp.

6. Zmniejsz spożycie alkoholu

Zbyt duża ilość alkoholu może negatywnie wpływać na zdrowie zębów, jak również. Inaczej niż w przypadku palenia, nie musisz całkowicie rezygnować z picia alkoholu, ale powinieneś rozważyć jego ograniczenie. Badanie przeprowadzone przez Academy of General Dentistry wykazało, że u osób spożywających nadmierne ilości alkoholu występuje zwiększone ryzyko recesji dziąseł.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy regularnie spożywają alkohol, rzadziej myją zęby regularnie, co może prowadzić do kilku problemów zdrowotnych związanych z zębami.

7. Pij więcej wody

Podobnie jak w przypadku diety, jeśli dodasz więcej wody do swojej diety, zobaczysz korzyści dla zdrowia zębów, jak również ogólnego stanu zdrowia.

Więc w tym roku, zrób postanowienie noworoczne, aby pić więcej wody. Powinieneś pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Kiedy skoncentrujesz się na osiągnięciu tego celu codziennie, będzie łatwo uzyskać to spożycie wody.

Nie tylko picie większej ilości wody pomoże Ci lepiej się odżywiać i spożywać mniej cukru; pomoże to również zmyć bakterie pozostawione na zębach przez cały dzień, co spowoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia ubytków i próchnicy zębów.

8. Poddaj się konkretnym zabiegom dentystycznym

Odkładałeś na później wypełnienie zęba lub leczenie kanałowe? Zadbaj o to na początku roku. Im dłużej będziesz zwlekać, tym gorzej będzie.

Umów się na wizytę u dentysty w celu wykonania tej konkretnej procedury lub leczenia. Martwisz się o koszty? Porozmawiaj ze swoim dentystą o planie płatności za leczenie lub wykup rabatowy plan dentystyczny, który pomoże Ci zaoszczędzić na wizytach u dentysty.

9. Rzuć nawyki, które szkodzą Twoim zębom

Wspomnieliśmy już o paleniu, ale jest kilka innych nawyków, które są szkodliwe dla zdrowia zębów i które możesz postanowić rzucić w tym roku. Należą do nich:

  • Obgryzanie paznokci Otwieranie butelek zębami Uprawianie sportu bez ochraniacza na zęby Żucie lodu

Każdy z tych nawyków może uszkodzić zęby i spowodować nagły wypadek stomatologiczny. Postanów, że w tym roku zrezygnujesz z tych nawyków, aby chronić zdrowie swoich zębów.