Guma do żucia: Pomocna czy szkodliwa dla zębów?

/

 

Wszyscy uwielbiają żuć gumę. W rzeczywistości, dzieci w Ameryce Północnej wydają rocznie blisko pół miliarda dolarów na gumę do żucia. Ale jaki jest wpływ żucia gumy na zdrowie jamy ustnej? Czy jest ono pomocne, czy szkodliwe? Tak naprawdę może być jednym i drugim. Efekty zależą od rodzaju gumy, którą żujesz.

Guma z cukrem

Guma zawierająca duże ilości cukru jest ogólnie rzecz biorąc bardziej szkodliwa dla Twoich zębów niż korzystna. Żucie gumy z cukrem w nadmiarze może być szkodliwe, ponieważ cukier może przyklejać się do zębów, przyciągając płytkę nazębną. Jednak zbyt szybkie usunięcie cukrowej gumy z ust może również zwiększyć prawdopodobieństwo powstania ubytków. Jeśli zamierzasz żuć gumę z cukrem, powinieneś żuć ją przez co najmniej 15-20 minut, jak podaje World Dental. W tym czasie cukier zawarty w gumie znika, a pozostały na zębach cukier może zostać wypłukany dzięki zwiększonej produkcji śliny z gumy.

Guma bez cukru

Z drugiej strony, guma bez cukru jest korzystna dla zdrowia jamy ustnej na wiele sposobów, niezależnie od tego, jak długo ją żujesz. Na przykład:

  • Odświeża oddech Zapobiega suchości jamy ustnej Neutralizuje kwasy tworzone przez bakterie w jamie ustnej Redukuje płytkę nazębną Zmniejsza zapalenie dziąseł, zapewniając zdrowe dziąsła

Wynika to głównie z faktu, że żucie gumy zwiększa produkcję śliny. Ślina jest jednym z najważniejszych składników zdrowia jamy ustnej. Nie tylko neutralizuje ona kwasy w jamie ustnej, które z czasem mogą zniszczyć szkliwo zębów i spowodować erozję, ale ślina zawiera również wapń, który może pomóc wzmocnić szkliwo. Lepka powierzchnia gumy pomaga również redukować płytkę nazębną bez pozostawiania własnych osadów. W konsekwencji pomaga to w zapobieganiu ubytkom, zapaleniu dziąseł i innym problemom stomatologicznym, takim jak bóle zębów.

Nie jest substytutem

Chociaż żucie gumy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej, w żadnym wypadku nie zastępuje ona regularnej, codziennej higieny. Żucie gumy zamiast szczotkowania i nitkowania zębów nie przyniesie żadnych korzyści. Zaleca się dwukrotne szczotkowanie i jednokrotne nitkowanie zębów w ciągu dnia, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną; udowodniono jednak klinicznie, że żucie gumy bez cukru przez 20 minut po posiłku może dodatkowo pomóc w zapobieganiu próchnicy.

Żucie gumy może być bardzo korzystne dla Twojej jamy ustnej. ADA wydała nawet pieczęć zatwierdzenia, która została przyznana niektórym markom gumy, aby pokazać, że dana marka gumy jest skuteczna w poprawie zdrowia jamy ustnej. Szukaj ADA Seal następnym razem kupić paczkę gumy do żucia, aby upewnić się, że jest to zdrowy wybór. 

Dowiedz się więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl