Strach przed dentystą przekazany od rodziców

/

Znasz to powiedzenie: "Dzieci uczą się, czym żyją." Dlatego też, jako rodzic, musisz zachować ostrożność przy pewnych zachowaniach, których nie chcesz, aby twoje młode (lub starsze) dzieci naśladowały. Na przykład, jeśli dziecko zobaczy, że wyrzucasz swoje śmieci lub pieszczoty psa, gdy są dobre, zobaczy te zachowania i najprawdopodobniej je skopiuje. Tak więc, gdy dziecko naśladuje zachowanie swojego rodzica wobec dentysty, może to być dobre lub złe.

Wiele osób unika dentysty za wszelką cenę - nawet rodzice - ze względu na potencjalny ból odczuwany podczas zabiegu dentystycznego lub po prostu strach przed poddaniem się leczeniu. Mimo że wielu dentystów, w tym ja, oferuje stomatologię uspokajającą, wiele osób unika tej ważnej wizyty. Niestety, badania pokazują, że obawy dorosłych lekarzy stomatologów są przenoszone na ich dzieci, co wskazuje na wyraźny związek pomiędzy strachem wśród rodziców a strachem wśród ich dzieci.

Jeśli jesteś rodzicem, najlepszym sposobem na zmniejszenie lęku przed wizytą u dentysty u swoich dzieci jest zmniejszenie własnych lęków. Pokazanie, że wizyta u dentysty jest czymś pozytywnym, zachęci Twoje dzieci do tego, aby również się o tym przekonały. Być może wyjaśnij swojemu dziecku, jak ważne jest dbanie o zęby i regularne sprawdzanie ich przez dentystę. Zredukuj swoje obawy, rozmawiając z dentystą o dostępnych możliwościach leczenia, w tym o możliwościach znieczulenia, aby wizyta była przyjemna.