Odbudowa brakujących zębów – ile implantów potrzebujesz?

/

Najlepiej będzie, jeśli każdy utracony ząb będzie uzupełniany przez zastosowanie implantu. Zapobiegamy w ten sposób zanikowi kości, zapewniamy zębom pełną funkcjonalność. Jeśli ten problem dotyczyć będzie kilku zębów, których nie możemy uratować lub już straciliśmy wtedy implanty będą sposobem na uzupełnienie takich braków.

Jednak w przypadku bezzębia czy utraty większości zębów ze względów ekonomicznych wybiera się protezę bądź też most na implantach. Rozwiązania takie nie są idealne, ale na pewno lepsze niż tradycyjne protezy.

Odbudowa szczęki na implantach

W przypadku bezzębia nie będziemy skazani na klasyczną wyjmowaną protezę z płytą na podniebieniu albo osiadająca. Moc życia jest tutaj na poziomie 25% naszych naturalnych zębów. To rozwiązanie, które jest niewygodne, powoduje problemy z mówieniem, jedzeniem. Przy dwóch, czterech czy sześciu implantach można będzie montować odpinana albo stałą protezę, która będzie te problemy eliminować. Ilość implantów zależy od tego czy proteza będzie na górnej czy dolnej szczęce. Górna najczęściej wymagać będzie większej ilości implantów. Protezy tak mocowane nie mają ruchomości, a im więcej implantów stosowano do ich osadzenia tym wygodniejsza będzie proteza dla pacjenta. Należy również podkreślić, że każdy kolejny implant będzie ważny ponieważ to sposób na to, by zapobiegać zanikowi kości. Dzięki temu możemy zachować swój naturalny wygląd a to również powinno mieć dla nas znaczenie.

Uzupełnienie protetyczne

Jeśli porównać protezy osadzone na implantach to można powiedzieć, że odpinana proteza będzie łatwiejsza w czyszczeniu i tym samym w utrzymaniu higieny. Pacjent sam może ją odczepić, wyczyścić i założyć na nowo. Protezy mocowane na stale będzie trudniej utrzymać w czystości, natomiast są one rozwiązaniem, które będzie dawać większy komfort pacjentowi. Tak naprawdę zapomina taki pacjent, że nie są to jego naturalne zęby, nie będzie odczuwał, że to proteza.

Most na implantach

Nie zawsze problemem jest całkowite bezzębie. Niekiedy jest to jedynie kilka ubytków obok siebie. Nie zawsze też będzie trzeba również stosować formę uzupełnienia w postaci protezy. Takim rozwiązaniem dla tych osób może być zastosowanie mostów osadzonych na implantach. Tradycyjne mocowanie mostów na zębach będzie wymagać ich obciążenia oraz opracowania, posiadanie w odpowiednich miejscach implantów. Takie uzupełnienie ubytków nie pokonuje problemu zaniku kości. Czasem wystarczą tylko dwa implanty, by prace protetyczne wykonać.

Dzięki tym dwóm implantom będzie można uzyskać zdecydowanie większy komfort, uzyskać także na nowo w jakieś mierze naturalną funkcjonalność naszego uzębienia. Jeśli będzie istniała taka możliwość to zawsze najlepszą opcją jest jednak odbudowa 1:1 a więc na jeden implant przypada jeden utracony ząb a w zasadzie korzeń zębowy i korona. Im większa jest funkcjonalność utraconych zębów tym ta kwestia będzie miała dla nas jeszcze większe znaczenie.