Mit czy fakt: Wakacje to najgorszy czas dla Twoich zębów

/

 

Święto Dziękczynienia już za nami, a Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem! Z sezonem świątecznym w pełnym rozkwicie, jednym pytaniem, które zaprząta nasz umysł jest: "Co to oznacza dla naszych zębów? Czy święta to najgorszy czas dla zębów?".

Nie da się zaprzeczyć: święta rzeczywiście przyczyniają się do kilku złych dni stomatologicznych, począwszy od 31 października i przenoszonych przez Nowy Rok, ale czy święta to naprawdę najgorszy czas dla naszych zębów?

Chociaż nie zostało to w dużej mierze ogłoszone, w oparciu o moje badania będę musiał oświadczyć: Tak, jest to najgorszy czas dla zębów.

Dlaczego wakacje są tak złe dla zdrowia Twojego uzębienia?

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do próchnicy zębów w czasie wakacji:

Czynnik nr 1: Ciągłe podjadanie w ciągu dnia

Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie to święta, które często spędza się z bliskimi - nadrabiając zaległości, grając w gry i jedząc jedzenie, dużo i dużo jedzenia!

Niekończące się podjadanie resztek ze Święta Dziękczynienia i Bożego Narodzenia może być dobrym sposobem na pozbycie się całego tego jedzenia, ale ta metoda jedzenia jest w rzeczywistości szkodliwa dla zdrowia zębów i przyczynia się do najgorszego okresu dla zębów. Jedzenie bez większych przerw nie daje ślinie szansy na oczyszczenie zębów z bakterii.

Czynnik nr 2: Ogromne ilości słodyczy

Oparcie się chęci sięgnięcia po świąteczne słodycze jest trudne do zrobienia, ale ograniczenie ilości spożywanych słodyczy jest ważne dla zdrowia Twoich zębów i ogólnego stanu zdrowia.

Halloween... Święto Dziękczynienia... Boże Narodzenie. Są to fajne święta do świętowania, ale takie, które są przesadnie pełne deserów i słodyczy. Co sprawia, że Boże Narodzenie jest jeszcze gorsze z tych trzech świąt, to fakt, że jest to święto miesięczne. Wypieki, świąteczne przysmaki i imprezy świąteczne mają się rozpocząć, z całym mnóstwem smacznych przekąsek.

Dlaczego więc cukier jest taki zły? Kiedy spożywasz cukier, zamienia się on w kwas, który powoduje próchnicę zębów.

Nie musisz jednak rezygnować z tych wszystkich smakołyków z okazji Święta Dziękczynienia i Bożego Narodzenia. Istnieją sposoby, aby chronić swoje zęby w tym sezonie świątecznym, a jednocześnie cieszyć się kilkoma smacznymi kąskami. Porozmawiamy o tym więcej w dalszej części tego wpisu.

Czynnik #3: Podróżowanie i wyrwanie się z normalnej rutyny

Wreszcie, podróżowanie na wakacje może sprawić, że Twoja normalna rutyna higieniczna wypadnie z gry. Zapomniałeś szczoteczki do zębów? Lubisz te nocne gry w Bananagrams lub Spades? Chociaż gry mogą być zabawne, te późne noce zazwyczaj przyczyniają się do tego, że kładziesz się do łóżka bez zastanowienia się nad umyciem zębów. Po prostu stwierdzam fakty (wszyscy tam byliśmy).

Jest wiele rzeczy, które wyjazd poza miasto może zrobić, aby zepsuć normalną rutynę. Ważne jest, aby na to nie pozwolić. Miej przy sobie szczoteczkę do zębów lub nić dentystyczną, wypłucz usta po posiłkach, nadaj priorytet myciu zębów przed rozpoczęciem gier z rodziną, itp. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec złemu stanowi zdrowia zębów w tym sezonie. Dowiedz się więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl

Wskazówki, jak cieszyć się wakacjami i chronić zęby

Mimo że wakacje są złe dla zdrowia zębów, istnieje wiele sposobów, aby nadal cieszyć się wakacjami, jednocześnie chroniąc swoje zęby. O niektórych już wspomnieliśmy, ale poniżej podajemy kilka innych.

  • Pij dużo wody podczas jedzenia - Jeśli jesz przez cały dzień, nie dajesz ślinie wystarczająco dużo czasu, aby mogła się nagromadzić i oczyścić zęby. Pij dużo wody, aby jedzenie, które jesz, nie przyklejało się do zębów i nie pozostawało na nich przez dłuższy czas. Szczotkuj, płucz i nitkuj zęby, jeśli możesz - wielu z Was może podróżować w czasie Święta Dziękczynienia lub Bożego Narodzenia. Chociaż możesz być poza miastem, nadal możesz zabrać ze sobą szczoteczkę do zębów, płyn do płukania ust i nić dentystyczną, aby zadbać o zęby między posiłkami. Przynajmniej zabierz ze sobą nić dentystyczną, aby móc wyczyścić przestrzenie międzyzębowe po podjadaniu. Trzymaj się z dala od pokarmów barwiących zęby - Pomyśl o naszych jesiennych i świątecznych kolorach. Kolory te pochodzą od wielu produktów spożywczych, które spożywamy w danym sezonie, podczas gdy inne zostały stworzone, aby pasować do kolorów sezonowych. Kolory te są jaskrawe i żywe i gotowe do zabarwienia tych perłowych białek. Spożywaj zdrową żywność świąteczną, taką jak: Żurawina Indyk Tłuczone ziemniaki Jogurt Mleko Dynia Marchewka Squash Cebula Szpinak Granaty Ser Warzywa Orzechy Napoje o smaku mięty pieprzowej (zwłaszcza herbata) Pierniczki (mniej cukru niż w innych wypiekach) Ciemna czekolada (trzymaj się czekolady o wysokiej zawartości kakao (70-85%)) Unikaj niezdrowej żywności świątecznej. Obejmuje to: Cukierki "laski Karmel Twarde cukierki Cukierki kwaśne Cukierki lepkie i ciągnące się Cukrowe wypieki Napoje gazowane i słodzone Białe wino Spożywaj pokarmy tylko w porze posiłków, zamiast podjadać w ciągu dnia - Najlepiej byłoby, gdybyś oparła się pokusie podjadania w ciągu dnia. Spożywanie świątecznych pokarmów tylko w porze posiłków jest korzystne dla zdrowia jamy ustnej. Ogranicz ilość spożywanego w ciągu dnia cukru - Cukier znajduje się nie tylko w deserach. Czytaj etykiety produktów, badaj produkty zawierające cukier i wybieraj te, którym chcesz się w danym dniu oddawać. Na przykład, czy masz ochotę na kawałek ciasta z orzechami pekan, czy wolisz wypić szklankę eggnogu? Oba zawierają dużo cukru. Ograniczenie spożycia cukru oznacza dokonywanie trudnych wyborów (chyba, że nie lubisz eggnogu, w tym przypadku możesz być zmuszony do dokonania innego wyboru jedzenia/napoju). WSKAZÓWKA: Jeśli trudno Ci ograniczyć spożycie cukru. Zachowaj smakołyk, który zostanie na inny dzień. Zaplanuj wizytę u dentysty - Okres wakacyjny to dobry czas na zaplanowanie rutynowej kontroli dentystycznej, jeśli dawno jej nie miałeś. Zadbaj o czystość i zdrowie tych białych zębów przed świętami (i po nich). WSKAZÓWKA: Dowiedz się, jakie są wakacyjne godziny pracy gabinetu stomatologicznego, abyś nie musiał się spieszyć. I pamiętaj, co zrobić, jeśli wypadek dentystyczny pojawi się, gdy nie będzie Cię na wakacjach.

A przede wszystkim ciesz się czasem spędzonym z przyjaciółmi i rodziną w tym sezonie wakacyjnym! Jakie jest Twoje ulubione zajęcie wakacyjne? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.