Opcje wymiany brakujących zębów

/

Opcje uzupełnienia brakującego zęba

Czasami znalezienie opłacalnych opcji zastąpienia brakującego zęba może być wyzwaniem. Istnieje jednak wiele sposobów na zastąpienie jednego brakującego zęba, co znacznie różni się od zastępowania wielu brakujących zębów.

Rozumiejąc wszystkie opcje wymiany brakującego zęba, można podjąć świadomą decyzję, która najlepiej pasuje do okoliczności.

Opcje wymiany brakującego zęba

Chociaż nierobienie niczego jest zawsze opcją, zakładając, że brakujący ząb nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej poza względami kosmetycznymi, często może być przyczyną stresu i niepokoju u wielu osób cierpiących z powodu braku zęba.

Poniżej przedstawiamy cztery najlepsze możliwości uzupełnienia brakującego zęba.

Implant stomatologiczny

Absolutnie najlepszym sposobem na zastąpienie pojedynczego brakującego zęba jest wszczepienie implantu stomatologicznego.

Implant stomatologiczny to proces polegający na wszczepieniu sztucznego zęba poprzez połączenie "implantu" z kością szczęki w miejscu brakującego zęba. Jest to bezpieczna procedura, ale często jest najbardziej inwazyjna i wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Implanty stomatologiczne są też zwykle najdroższą opcją uzupełnienia brakujących zębów.

Implanty stomatologiczne wyglądają jednak, są odczuwalne i funkcjonują jak naturalny ząb w sposób, którego żadna inna procedura nie jest w stanie odtworzyć.

Mostek stomatologiczny

Most protetyczny to proces zastępowania brakującego zęba za pomocą sąsiednich zębów, które pomagają w umocowaniu sztucznego zęba na miejscu. Jest to wprawdzie zabieg nieco inwazyjny, ale znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy niż wszczepienie implantu stomatologicznego.

Wiele osób twierdzi, że most stomatologiczny jest lepszym rozwiązaniem niż implant stomatologiczny w przypadku próby zastąpienia pojedynczego zęba (a nie kilku zębów) i zazwyczaj jest o wiele bardziej opłacalny niż implant stomatologiczny.

Jedynym minusem mostu stomatologicznego jest to, że lekarz może być zmuszony do zmiany zębów łączących, które w wielu przypadkach są całkowicie zdrowe.

Proteza częściowa

Choć dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest poniesienie dodatkowych kosztów i otrzymanie trwalszego rozwiązania, które nie wypada, ruchoma proteza częściowa jest najbardziej ekonomicznym sposobem uzupełnienia pojedynczego brakującego zęba.

Ruchoma proteza częściowa to sztuczny ząb, który umieszcza się w jamie ustnej i można go wyjąć, gdy nie jest potrzebny. Wadą protezy częściowej jest to, że w czasie użytkowania najmniej przypomina ona naturalny ząb.

Istotne jest, aby utrzymywać protezę częściową w czystości i moczyć ją na noc w roztworze czyszczącym.

Flipper

Proteza typu flipper jest zwykle traktowana jako rozwiązanie tymczasowe, które nosi się w oczekiwaniu na bardziej trwałe rozwiązanie, takie jak implant lub most protetyczny.

Płetwa, inaczej zwana protezą tymczasową, jest bardzo ekonomiczna i choć może nie funkcjonować tak dobrze jak implant, most lub proteza częściowa, pomaga poprawić kosmetyczny aspekt brakującego zęba.

Jeśli nie jesteś pewien, która opcja jest najlepsza dla Twojej konkretnej sytuacji, skonsultuj się z dentystą, aby uzyskać więcej informacji.

Więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl