Jak odzyskać utracone zęby?

/

Protetyka jest działem stomatologii, który odpowiada za odtwarzanie utraconych przez pacjentów zębów. Obecnie możemy przy tym mówić o kilku metodach, które stosuje się, aby uzupełniać braki zębowe. Każda z nich ma nie tylko inną cenę, ale i gwarancję jakości. Bez względu jednak na to, na jakie uzupełnienie protetyczne się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, że ma ono do spełnienia dwie funkcje.

Oczekuje się od niego odtworzenie funkcji narządu żucia oraz funkcji estetycznej. Nowy, sztuczny ząb powinien więc w możliwie jak największej liczbie szczegółów przypominać ten, który utraciliśmy.

Protezy osiadające

Jednym z rozwiązań, na jakie możemy zdecydować się w gabinecie protetyka są protezy osiadające. Zwykle wykonuje się je z akrylu, choć mogą one również posiadać metalowe klamry, które będą utrzymywać protezę na miejscu. Protezy akrylowe są cenione przez pacjentów, ich znakiem charakterystycznym jest bowiem to, że radzą sobie dobrze z odtwarzaniem funkcji estetycznej zębów. Niestety, nie sprawdzają się one wówczas, gdy zależy nam na możliwie jak najwierniejszym odtworzeniu funkcji żucia. Gdy używa się ich długo dochodzi do zanikania wyrostka zębodołowego, a co za tym idzie, utrzymanie protezy na swoim miejscu staje się coraz trudniejszym zadaniem. Mimo wszystko protezy takie cieszą się dużym zainteresowaniem, co można wyjaśnić ich przystępną ceną.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe zwracają na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na wykonany z metalu szkielet, którego podstawowym zadaniem jest łączenie ich poszczególnych elementów. Protezy tego typu posiadają ciernie i klamry, którymi powinny opierać się o żeby własne pacjenta. Można stosować je jedynie w charakterze protez częściowych. Również one są satysfakcjonujące wówczas, gdy pacjentowi zależy na odtworzeniu funkcji estetycznej zębów, można na nie jednak liczyć także wtedy, gdy nie chce się mieć problemów z żuciem.

Proteza zębowa

Nie trzeba też obawiać się ich osiadania, wszystkie siły przenosi się bowiem w ich przypadku na zęby własne. Ich płyta jest ograniczona, a co za tym idzie, proteza nie zajmuje zbyt wiele miejsca na podniebieniu. Korony protetyczne są przeznaczone do tego, aby odtworzyć nie cały ząb, ale jego konkretny fragment. Wykorzystuje się je wówczas, gdy ząb ulega złamaniu. Warunki estetyczne korony są odtwarzane w różny sposób w zależności od tego, jaki materiał został przez nas wykorzystany. Jeśli chodzi o żucie, nie ma praktycznie żadnej różnicy pomiędzy koroną oraz zębem naturalnym.

Most protetyczny

Mosty protetyczne to rozwiązanie, które stosuje się po to, aby otworzyć utracone żeby. Można odtworzyć nawet cztery z nich, choć o tym, na ile zębów zastosować most decyduje zwykle stomatolog oceniając indywidualnie warunki panujące w jamie ustnej. Istnieje wiele wariantów, w jakich występują mosty protetyczne. Ich atutem jest to, że bardzo dobrze odtwarzają funkcję żucia. O estetyce w dużej mierze przesądza pacjent wybierający materiał, z jakiego będą one wykonane.