Najlepsze i najgorsze jedzenie dla twoich zębów

/

Szczotkowanie i nitkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla ochrony szkliwa i utrzymania jasnego, białego uśmiechu. Dodatkowo, jedzenie, które spożywamy odgrywa ważną rolę w zdrowiu jamy ustnej. Standardową zasadą zawsze było, że jeśli jedzenie może zabarwić białą koszulę, to są szanse, że może zrobić to samo z Twoimi zębami. Istnieje kilka produktów spożywczych, które wiele z nas spożywa codziennie, które mogą mieć korzystny lub niekorzystny wpływ na ogólny wygląd i zdrowie naszych zębów.

Najlepsze jedzenie dla twoich zębów

  • Mleko: Od dawna wiadomo, że ten produkt mleczarski dostarcza mocnych kości, ale wysoka zawartość wapnia również utrzymuje zęby w dobrej kondycji, promując jednocześnie zdrowie jamy ustnej.
  • Orzechy: Orzechy są nie tylko bogate w witaminy i minerały, ale także stymulują produkcję śliny, która jest częścią naturalnego systemu oczyszczania jamy ustnej.
  • Cebula: Chociaż cebula może sprawić, że Twój oddech będzie pachniał mniej niż wspaniale, to jednak zawiera ona kombinację składników antybakteryjnych, które chronią zęby przed próchnicą.
  • Ryba: Ryby zawierają wiele witamin i zdrowe tłuszcze Omega-3, ale to właśnie fosfor zawarty w rybach jest najważniejszy dla budowania i ochrony szkliwa zębów.

Najgorsze jedzenie dla twoich zębów

  • Suszone owoce: Świeże owoce to najczęściej zdrowy wybór żywności. Z kolei suszone owoce są zazwyczaj pakowane z dodatkiem cukru, który staje się główną przyczyną ubytków, gdy dostają się między zęby.
  • Ocet: Ponieważ ocet jest niezwykle kwaśny, może faktycznie usuwać przebarwienia powierzchniowe z zębów i czynić je bielszymi. Jednak wysokie stężenie kwasu również zżera szkliwo, powodując próchnicę zębów.
  • Solone krakersy: Te nijakie krakersy mogą być rzeczywiście szkodliwe dla zębów, ponieważ są prawie w całości wykonane ze skrobi, która jest produktem ubocznym cukru. Kiedy je przeżuwasz, utknęły w zębach na dłuższy czas, co doprowadziło do próchnicy zębów.
  • Jagody: Chociaż jagody są wypełnione witaminami i przeciwutleniaczami, kwasowość i ciemny kolor mogą powodować erozję szkliwa i trwałe przebarwienia zębów.

Jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na utrzymanie czystości w ustach przez cały dzień jest picie dużej ilości wody lub żucie gumy bez cukru, która zawiera ksylitol po każdym posiłku. To nie tylko zwiększa produkcję śliny w jamie ustnej, ale również zapobiega tworzeniu się bakterii.