Jak cukier szkodzi zębom?

/

Jak wiele amerykańskich świąt, Wielkanoc wiąże się z dużą ilością słodyczy, które zawierają cukry dodane. Nawet wiele cukierków "fun size" zawiera połowę zalecanej ilości cukru na dzień. Poniżej znajduje się sześć najpopularniejszych cukierków, które są rozdawane w Wielkanoc, wraz z ilością cukru w każdym z nich.

Podczas gdy nie ma dokładnego zalecenia American Dental Association, ile gramów cukru należy jeść, aby uniknąć próchnicy zębów, American Heart Association zaleca maksymalną kwotę dla optymalnego zdrowia:

- Mężczyźni: 150 kalorii dziennie (37,5 gramów lub 9 łyżeczek).

- Kobiety: 100 kalorii dziennie (25 gramów lub 6 łyżeczek).

Oznacza to, że kiedy "pomagasz" swoim dzieciom zjeść smakołyki, które dostały na Halloween, mama może zjeść tylko dwa Reese's® Peanut Butter Cups®, podczas gdy tata (szczęściarz), może zjeść trzy.

W jaki sposób cukier szkodzi zębom?

Płytka nazębna to naturalnie występująca w jamie ustnej substancja, która powstaje w wyniku działania bakterii. Za każdym razem, gdy cukier lub skrobia wchodzą w kontakt z bakteriami w jamie ustnej, wytwarzany jest kwas. Kwas ten może trawić zęby nawet przez 20 minut po spożyciu słodzonego jedzenia lub napoju. Może to w końcu doprowadzić do powstania ubytków lub gorszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

cukierki

Jak kontrolować spożycie cukru

Oprócz unikania cukru w ogóle, oto kilka prostych wskazówek, jak utrzymać spożycie cukru pod kontrolą w tym sezonie:

1. Planuj z wyprzedzeniem

Wyjaśnij swojej rodzinie, dlaczego monitorowanie ilości spożywanego cukru jest tak ważne dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Upewnij się, że z wyprzedzeniem wiedzą, że będą spożywać tylko około dwóch cukierków dziennie - nie całą torbę cukierków na raz.

2. Rozdawaj alternatywne słodycze

Daj przykład swojej rodzinie, rozdając zdrowsze alternatywy, takie jak torebki z mieszanką lub batoniki granolowe. Możesz również rozdawać naklejki lub małe zabawki.

3. Płucz usta

Po spożyciu słodkiego jedzenia, słodyczy lub napojów, zwykłe przepłukanie ust wodą może pomóc usunąć część kwasu z zębów. Szczotkowanie zębów jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, ale płukanie wodą jest lepsze niż pozwalanie kwasowi przetrwać na zębach, dopóki nie będziesz miał czasu na szczotkowanie.