Rodzaje protez zębowych

/

Sztuczna szczęka dość często jest tematem żartów. Szczególnie dzieci często z niej żartują. Jednak jest to najlepszy sposób na to, by znów cieszyć się pięknymi zębami. Wyróżnić można kilka rodzajów protez.

Jaka wybrać?

Rodzaje protez obecnie dostępne są realizowane w taki sposób, by jak najlepiej przypominały naturalne uzębienie.

Protezy częściowe

Stosowane są, gdy dana osoba ma niekompletne uzębienie. Sztuczne żeby do złudzenia przypominają zęby naturalne. Jednocześnie doskonale spełniają takie zadania jak między innymi rozdrabnianie pokarmu. Pozwalają również na prawidłową artykulację. Protezy częściowe składają się z metalowej ramy, do której mocuje się implanty zębów. Aby mocować protezę sięga się po elementy kotwiczące.

Protezy całkowite

Stosuje się również w momencie, gdy dana osoba utraciła zęby w górnej czy dolnej szczęce całkowicie. Protezy mocuje się w sposób uniemożliwiający jej poruszanie czy podniesienie na skutek napięcia mięśni mimicznych twarzy, mięśni żucia, ruchów jakie wykonuje błona śluzowa. W przypadku takiej protezy nie można wykorzystywać tego, by podeprzeć sztuczne uzębienie.

Jak więc taka proteza utrzymuje się w jamie ustnej?

Okazuje się, że takie protezy dobrze trzymają się niestety dość rzadko. Długotrwałe noszenie protezy całkowitej może doprowadzić do tego, że dojdzie do zaniku kości szczęki i żuchwy. Pojawić się może także ból, może dojść do odleżyn. Obecnie protezy całkowite są również dzielone jako tradycyjne pełne oraz bezpośrednie pełne.

Charakterystyka protez zębowych

Proteza pełna tradycyjna

Aby dało się ją założyć należy przede wszystkim wyleczyć wszystkie tkanki. W efekcie przez pewien czas pacjent może być zmuszony do tego, by radzić sobie bez zębów.

Proteza tymczasowa

To rozwiązanie wyłącznie na pewien okres czasu. Wykonywana przed usunięciem zębów praktycznie natychmiastowo. W efekcie pacjent nie musi zmagać się z dyskomfortem jaki pojawia się w momencie, gdy brakuje w pewnym stopniu uzębienia.

Proteza pełna bezpośrednia

W tym przypadku pacjent nie musi być skazany na życie bez zębów, gdy oczekuje na protezę. Po ocenie tkanek przeprowadzeniu pomiarów oraz wykonaniu modeli szczeki będzie dochodzić do umieszczenia dość szybkiego sztucznych zębów na swoim miejscu. Należy jednak pamiętać, że proteza tego rodzaju będzie się wiązać z koniecznością częstych wizyt u specjalisty. Nowe zęby powinny muszą być oczywiście odpowiednio dopasowane. Jest to związane z tym, że podpierająca jej kość będzie zmieniać swój kształt. dzięki temu proteza będzie dobrze osadzona i będzie się dobrze sprawdzała jako element zastępujący brakujące uzębienie naturalnej danej osoby.