Czym jest protetyka stomatologiczna i na czym polega?

/

Protetyka stomatologiczna to dział, który będzie zajmował się odtwarzaniem zgryzu a także wyglądu zębów, w związku z ich utratą czy tez mocnym uszkodzeniem. Jeśli nie będzie możliwe stosowanie zabiegów stomatologii zachowawczej, która zawsze musi być pierwszym krokiem. Utrata zębów stałych niestety może dotknąć praktycznie każdego z nas.

Może być to związane z wiekiem, wynikać ze starość a także być wynikiem zaniedbania w pielęgnacji zębów. W tych sytuacjach można jednak postarać się o to, by funkcjonalność zębów przywrócić przez dobre zabiegi protetyczne.

Rodzaje zabiegów protetycznych

W toku leczenia protetycznego stosuje się doprowadzenie do uzupełnienia braków w uzębieniu albo w formie ruchomej albo stałej protezy. Do ruchomych uzupełnień zalicza się protezy, które są wyjmowane z jamy ustnej. Stosuje się gdy tracona będzie całość albo część uzębienia albo zdecydowana większość. Istnieje kilka odmian protez, pośród których wymienić można akrylowe, szkieletowe. Do uzupełnień stałych zalicza się braki kilku zębów, a także korony stosowany przy tym jak trzeba odbudować zniszczone zęby.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna daje również możliwość poprawienia kształtu, rozmiaru, koloru zębów. Stosuje się w tym celu licówki, płatki porcelany, które mocuje się na licowej części zębów. Korzyści z protetyki są znaczące, ponieważ będzie można odnowić warunki zgryzowo zwarciowe. Dzięki temu rozgryzanie i przeżuwanie pokarmów będzie przebiegać w odpowiedni sposób, co poprawi prace układu pokarmowego.

Lekarz protetyki dentystycznej

Ubytki zębów

Nawet pojedyncze ubytki mogą powodować, że przesuwać się będą pozostałe zęby i będzie to oczywiście poważny problem. Pojawiać się będą w ten sposób również ubytki w kościach. Nie ma zębów w odpowiednim położeniu a przez to dochodzi do tego, że nie mogą one swojej roli pełnić w odpowiedni sposób. Pojawia się między innymi problem w spożywaniu posiłków. Istotne jest również to, że w ten sposób można będzie także poprawić estetykę zębów, szczególnie gdy braki będą związane z zębami przednimi. Uzupełnienia protetyczne w takim miejscu będą sprawiać, że będziemy mieli znacznie więcej pewności siebie, będzie można się normalnie uśmiechać bez obaw o to, że ktoś takie braki w uzębieniu zobaczy.

Obecnie jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ bez pięknego uśmiechu nasze funkcjonowanie w towarzystwie będzie znacznie utrudnione. Jednocześnie piękny uśmiech to również szansa na to, by osiągać sukcesy w życiu zawodowym. dlatego warto o ten uśmiech jaki mamy zadbać, by rzeczywiście w oczach innych wypadać korzystnie i tym samym liczyć na to, że nasza pozycja będzie lepsza. Stomatologia daje nam obecnie całą masę możliwości, dzięki którym o estetykę uzębienia będzie można skutecznie zadbać.