Czy implanty dentystyczne są dla mnie odpowiednie? (część 1/2)

/

Część 1: Jak działają implanty dentystyczne, aby przywrócić uśmiech?

Implanty stomatologiczne oferują solidne wsparcie przy odbudowie złamanych lub brakujących zębów, przywracając funkcjonalność i wygląd pięknego, zdrowego uśmiechu. Nie ma nic tak stresującego jak brakujący ząb, czy kilka brakujących zębów. Brak zęba może znacząco wpłynąć na ugryzienie, mowę i oczywiście na estetykę uśmiechu.

Podczas gdy grin z zębami szczelinowymi może być słodki w młodości, większość dorosłych z brakującymi lub złamanymi zębami zmaga się z wyglądem i funkcjonowaniem ich zębów. Środki takie jak protezy lub mosty zębowe mogą skorygować luki w uzębieniu, ale sięgają one tak daleko w naprawianiu uszkodzeń, a zatem są bardziej prawdopodobne, że są tymczasowym środkiem zaradczym.

Implanty stomatologiczne oferują pacjentom prawdziwie stałą formę odbudowy poprzez wypełnianie luk zębami, które wyglądają i zachowują się jak prawdziwe.

Czym są implanty dentystyczne?

Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie zębów wykonane z trwałych materiałów, takich jak tytan czy cyrkon.

Te przypominające śruby sztyfty łączą się z kością, tworząc solidny system podparcia dla sztucznych koron lub mostów, zastępując widoczne luki powyżej. Implanty dentystyczne działają i wyglądają jak zwykłe zęby, zapewniając funkcjonalność i wygląd.

Kiedy powinienem dostać implanty dentystyczne?

  • Implanty dentystyczne mogą pomóc pacjentom, którzy je mają:
  • Brakujące, popękane lub złamane zęby, których nie można naprawić.
  • Upośledzona mowa z powodu braku lub złamanych zębów
  • Nieprawidłowa pielęgnacja implantów może ograniczyć ich trwałość i spowodować dodatkowe problemy z zębami.
  • Obawy związane z używaniem protez zębowych lub mostów.

Pacjenci, którzy nie mają problemów z dziąsłami, są dobrymi kandydatami na implanty stomatologiczne, ponieważ dziąsła i inne tkanki jamy ustnej muszą być wystarczająco zdrowe, aby tolerować zabieg. Idealni kandydaci powinni być na ogół zdrowi i nie powinni mieć problemów z gojeniem się kości szczęki i żuchwy.

W niektórych przypadkach przed wszczepieniem implantów może być konieczne wykonanie przeszczepu kostnego na kości szczęki, aby upewnić się, że jest wystarczająca ilość kości do podtrzymania implantów.

Jak przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych?

Ponieważ zabieg dotyczy kości, implanty stomatologiczne mogą być procesem długotrwałym. Może on trwać od trzech do sześciu miesięcy, kiedy metalowy implant połączy się z kością szczęki, a kilka tygodni dłużej, kiedy zostanie wykonany i założona korona.

Będą długie okresy oczekiwania, w których pacjenci będą musieli po prostu czekać, aż kość się zagoi. Pacjenci muszą być gotowi zaangażować się w te długoterminowe ramy czasowe, aby zapewnić najlepsze rezultaty.

Ten długi proces oznacza jednak większą trwałość w porównaniu z innymi opcjami, takimi jak protezy. Przy odpowiedniej pielęgnacji, implanty stomatologiczne mogą przetrwać całe życie.