Witamina D jest powiązana z 50-procentową redukcją gnicia zębów

/

Słońce robi dla nas tu na ziemi całkiem sporo. Bez Słońca nie mielibyśmy żadnych roślin, zwierząt ani pożywienia - życie, jakie znamy, przestałoby istnieć. Kluczowym składnikiem życiodajnej mocy Słońca jest witamina D. Witamina ta jest kluczowa dla wchłaniania i metabolizmu wapnia i fosforu w żywych organizmach, które pomagają utrzymać zdrowe kości. Ktoś, kto ma niedobór witaminy D, jest podatny na rozwój słabych, kruchych kości, co w konsekwencji obejmuje zęby.

Fakt, że witamina D promuje gęstość kości nie została zakwestionowana, ale konieczność witaminy D w zapobieganiu próchnicy zębów ma. Dr Philippe Hujoel z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadził przegląd badań, które przetestowały 3.000 dzieci w kilku krajach od lat 20. do 1980. Stwierdził, że poziom witaminy D w wielu populacjach zmniejszył się w miarę wzrostu poziomu próchnicy (próchnicy zębów).

Przypadek czy nie, witamina D jest niezbędna dla zdrowia i nie prowadzi do silniejszych kości i zębów.
Dane zebrane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), USA, wykazały, że 61 procent, lub 50.8 milionów ludzi, były witaminy D niewystarczające.

Możesz być narażony na ryzyko niedoboru witaminy D, jeśli:

  • jesteś ścisłym wegetarianinem
  • mają poważne alergie na mleko
  • unikać słońca
  • mają wskaźnik masy ciała większy niż 30

Dla silnych i zdrowych zębów, pamiętaj, aby każdego dnia spędzać trochę czasu na świeżym powietrzu. Jeśli masz niedobór witaminy D, pomocne będzie picie mleka lub przyjmowanie suplementów witaminy D. Włączaj do swojej diety pokarmy bogate w witaminę D, takie jak ryby, oleje z wątroby ryb, żółtka jaj oraz wzbogacone produkty mleczne i zbożowe. Gdy dbasz o swoje zdrowie, korzyści z tego płyną również dla Twoich zębów!

Jeśli Twoje zęby zostały dotknięte niedoborem witaminy D i chcesz naprawić szkody, które mogła ona wyrządzić Twoim zębom, skontaktuj się z dentystą już dziś.