Co to jest stomatologia laserowa, jak działa i jak może mi pomóc?

/

Co to jest stomatologia laserowa, jak działa i jak może mi pomóc?

Stomatologia laserowa jest drogą przyszłości. Bazując na nowoczesnych naukach medycznych, laser jest urządzeniem emitującym wąską i bardzo intensywną wiązkę światła, która nie ulega rozproszeniu ani nie rozprzestrzenia się. Wiązki te, skupione w bliskiej odległości, oddziałują na tkankę. W stomatologii laser owej wiązkę tę wykorzystuje się do kształtowania, a nawet usuwania tkanek miękkich i twardych. Choć może się to wydawać dziwaczne lub nawet bolesne, w przypadku niektórych procedur lasery mają kilka wyraźnych zalet w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi formami stomatologii.

Lasery a choroby dziąseł

  1. Laserysą precyzyjne: Ponieważ lasery są instrumentami precyzyjnymi, dentysta stosujący laser może z dużą dokładnością usunąć niezdrową tkankę, nie uszkadzając przy tym otaczającej ją zdrowej tkanki. Niektóre zabiegi mogą nawet nie wymagać zakładania szwów.
  2. Minimalizacja krwawienia: Światło o wysokiej energii pomaga w koagulacji krwi, zmniejszając w ten sposób krwawienie.
  3. Lasery przyspieszają czas gojenia: Ponieważ wiązka wysokoenergetyczna sterylizuje obszar, zmniejsza się ryzyko infekcji bakteryjnej, co przyspiesza gojenie.
  4. Laseryzmniejszają potrzebę stosowania znieczulenia: Stomatolog korzystający z lasera ma znacznie mniejszą potrzebę stosowania znieczulenia, ponieważ lasery mogą być często stosowane zamiast bolesnych wierceń i nacięć.
  5. Lasery są ciche: Choć może nie brzmi to jak ważny punkt, dźwięk konwencjonalnego wiertła często sprawia, że pacjenci czują się bardzo niekomfortowo i są zaniepokojeni. W przypadku stosowania laserów nasi pacjenci są bardziej zrelaksowani i ogólnie czują się bardziej komfortowo.

Lasery zostały zatwierdzone przez FDA na początku lat 90. i szybko stają się narzędziem z wyboru w wielu zabiegach stomatologicznych. Stomatologia laserowa jest szczególnie skuteczna w leczeniu chorób dziąseł, zwłaszcza zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Ponieważ specjalizujemy się w stosowaniu laserów w leczeniu chorób dziąseł, nasz gabinet odwiedza wiele osób, które są pod opieką dentysty ogólnego, ale są zainteresowane szybszym i bardziej komfortowym leczeniem.

Co powinieneś wiedzieć o chorobach dziąseł

Zapalenie dziąseł występuje wtedy, gdy dochodzi do zapalenia dziąseł wywołanego przez bakterie i odkładającą się płytkę nazębną. Zazwyczaj dziąsła są zaczerwienione, zaognione i krwawią podczas szczotkowania zębów. Przewlekłe i nieleczone zapalenie dziąseł, charakteryzujące się zaczerwienieniem i obrzękiem, prowadzi do zapalenia przyzębia, które jest znacznie poważniejszym schorzeniem.

Z zapaleniem przyzębia mamy do czynienia, gdy dziąsło odsuwa się od zębów, tworząc kieszonki, w których gromadzą się resztki pokarmu. Płytka nazębna rozprzestrzenia się poniżej linii dziąseł, a gdy kieszonki ulegają zakażeniu, bakterie zaczynają niszczyć tkankę łączną, która utrzymuje zęby na swoim miejscu. Zęby stają się luźne i w końcu wypadają. Zapalenie przyzębia jest główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych.

Choroba dziąseł jest przede wszystkim spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej, która prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej. Chorobę dziąseł może jednak wywołać wiele innych czynników, w tym zmiany hormonalne, które mogą wystąpić w okresie ciąży i dojrzewania itd. Należą do nich również niektóre leki, choroby wpływające na układ odpornościowy oraz rodzinne występowanie chorób dziąseł.

Większy komfort i skuteczność

Przed wprowadzeniem technologii laserowej leczenie chorób przyzębia lub dziąseł polegało na głębokim oczyszczeniu kieszonek z płytki nazębnej i kamienia, które są siedliskiem bakterii, oraz na podaniu silnych antybiotyków. W bardziej zaawansowanych przypadkach procedurę tę można zakwalifikować jako zabieg chirurgiczny. Zbyt często zdarza się, że choroba przyzębia powraca nawet po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Lasery znacznie uprościły i usprawniły leczenie, ponieważ odparowują chorą tkankę i zabijają bakterie wywołujące chorobę. Ponieważ nie ma szczepów bakterii, które mogłyby się oprzeć działaniu lasera, można mieć pewność, że dziąsła zaczną się goić. Dzięki zastosowaniu lasera w stomatologii możemy nawet pomóc zdrowej tkance dziąseł otoczyć zęby tak, jak kiedyś. Jest to rewolucyjny sposób leczenia tego odwiecznego problemu, dlatego zadzwoń do naszego gabinetu pod numer (818) 999-2707, aby dowiedzieć się więcej.

Ostatnie posty

Co to jest stomatologia laserowa, jak działa i jak może mi pomóc?

Stomatologia laserowa jest drogą przyszłości. Bazując na nowoczesnych naukach medycznych, laser jest urządzeniem emitującym wąską i bardzo intensywną wiązkę światła, która nie ulega rozproszeniu ani nie rozprzestrzenia się. Wiązki te, skupione w bliskiej odległości, oddziałują na tkankę. Stomatologia laserowa wykorzystuje tę wiązkę do kształtowania, a nawet usuwania...

4 zabiegi u stomatologa estetycznego, które poprawią twój uśmiech

Czy szukasz informacji o tym, jak dentysta estetyczny może poprawić wygląd Twojego uśmiechu? Badanie przeprowadzone przez American Academy of Cosmetic Dentistry wykazało, że około 50 procent dorosłych uważa, że uśmiech wywiera trwałe wrażenie podczas pierwszego spotkania. Coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na...

Chirurgia implantów stomatologicznych: Co to jest osseointegracja?

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych może być przerażający i wywoływać u pacjentów lęk przed stomatologią. Jednak wiedza o tym, czego można się spodziewać podczas zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych, pozwala pacjentom uspokoić nerwy i spokojnie podejść do każdego etapu tego procesu.Proces wszczepiania implantów stomatologicznych jest bardzo szczegółowy i składa się z kilku etapów,...

Jak Invisalign® może poprawić Twój uśmiech?

Szukasz szczegółów na temat tego, jak Invisalign może poprawić sposób, w jaki wyglądasz, gdy się uśmiechasz? Jeśli Twoje zęby nie są tak proste, jak byś chciał i z tego powodu masz tendencję do ukrywania swojego uśmiechu, to wiedz, że Invisalign jest opcją prostowania zębów, która może być właściwym wyborem dla...