Czy prawidłowo szczotkujesz zęby?

/

Powszechnie wiadomo, że jednym z najważniejszych sposobów utrzymania dobrej higieny jamy ustnej jest mycie zębów dwa razy dziennie. Jednak wiele osób myje zęby nieprawidłowo, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Może to nie tylko pozwolić na gromadzenie się płytki nazębnej i bakterii, co prowadzi do powstawania ubytków, ale również nieprawidłowe szczotkowanie może potencjalnie spowodować uszkodzenie szkliwa zębów. Oto kilka pomocnych wskazówek, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać czas poświęcony na szczotkowanie zębów.

Używaj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu

Wiele osób mylnie sądzi, że sztywniejsze włosie zapewni im czystsze zęby, ale w rzeczywistości twarde włosie może uszkodzić szkliwo zębów i podrażnić dziąsła. Szczotkowanie zębów włosiem, które jest wystarczająco mocne, aby usunąć płytkę nazębną, ale na tyle miękkie, aby nie uszkodzić zębów, to najlepszy początek zdrowej jamy ustnej.

Nie należy szczotkować zębów zbyt mocno

Zbyt mocne dociskanie włosia do zębów lub zbyt energiczne szczotkowanie może spowodować erozję szkliwa zębów. Możesz uzyskać równie czyste zęby bez ich uszkadzania, bezpiecznie stosując delikatne pociągnięcia szczoteczki przy użyciu odpowiedniej techniki.

Kieruj szczoteczkę do zębów w stronę linii dziąseł

Szczotkując wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie zębów, ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni i skieruj jej włókna w stronę linii dziąseł. Pomoże to usunąć uporczywą płytkę nazębną wzdłuż linii dziąseł.

Stosuj pionowe lub okrężne pociągnięcia

Unikaj szczotkowania zębów poziomymi ruchami. Pionowe lub okrężne ruchy będą skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej poprzez docieranie do szczelin w zębach. Nie zapominaj o szczotkowaniu każdej powierzchni zębów - wewnętrznej, zewnętrznej i żującej - a także dziąseł.

Szczotkuj zęby przez 2 minuty

Szczotkowanie zębów przez całe 2 minuty przy zastosowaniu odpowiedniej techniki to świetny sposób na zagwarantowanie, że zęby zostaną dokładnie wyczyszczone. Podzielenie jamy ustnej na kwadranty i szczotkowanie każdego z nich przez 30 sekund zapewni, że poświęcisz jednakową ilość czasu na każdą część jamy ustnej.

Codzienne nitkowanie zębów

Prawidłowe szczotkowanie zębów jest bardzo ważne dla zdrowia jamy ustnej, jednak samo szczotkowanie jest niewystarczające, aby dotrzeć do przestrzeni między zębami. Nitkowanie zębów przynajmniej raz dziennie ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom dziąseł i utracie zębów, ponieważ jest to jedyny skuteczny sposób usuwania płytki nazębnej spomiędzy zębów.