Ból dziąseł: Jak leczyć stan zapalny dziąseł w domu

/

Ból dziąseł może być nie tylko niewygodne, ale może być niepokojące. Jednak czerwone i wrażliwe dziąsła nie muszą być oznaką poważnych problemów z zębami - w rzeczywistości jest to dość powszechne. Wiele rzeczy może powodować zapalenie dziąseł, nawet coś tak prostego jak zmiana pasty do zębów.

Zanim wpadniesz w panikę, jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować w domu, aby znaleźć ulgę i przywrócić zdrowie dziąseł do normy. W tym przewodniku omówimy potencjalne przyczyny zapalenia dziąseł i sposoby leczenia opuchniętych dziąseł, abyś mogła zacząć czuć się lepiej. Przeczytaj ten post od początku do końca, aby uzyskać pełny przegląd opcji leczenia podrażnienia dziąseł i obrzęku dziąseł. W przeciwnym razie, możesz skorzystać z poniższych linków, aby znaleźć sekcję, która najlepiej odpowiada na Twoje pytanie.

 • Co powoduje opuchnięte dziąsła?
 • Dlaczego leczenie opuchniętych dziąseł jest ważne?
 • Czy leczenie opuchniętych dziąseł wymaga wizyty u dentysty?
 • Jak leczyć opuchnięte dziąsła w domu: 12 domowych sposobów Ważne rzeczy, o których należy pamiętać podczas domowego leczenia opuchlizny dziąseł
 • Jak długo trzeba czekać na ustąpienie opuchlizny dziąseł?
 • Jak zapobiegać opuchniętym dziąsłom?
 • Zachowaj zdrowe i wolne od bólu dziąsła

Co powoduje opuchliznę dziąseł?

Spuchnięte dziąsła to dość powszechny problem, z którym wiele osób boryka się przez całe życie. Możesz zauważyć połączenie obrzęku, wrażliwości na dotyk, a nawet zaczerwienienia - to wszystko są normalne objawy, kiedy dziąsła są podrażnione. To powiedziawszy, co jest przyczyną obrzęku dziąseł i jak długo się on utrzymuje, to ważne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Jednak może się okazać, że łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Aby pomóc Ci w pierwszym kroku do wyzdrowienia, przejrzyjmy niektóre z najbardziej prawdopodobnych potencjalnych przyczyn bólu dziąseł. Według American Academy of Periodontology, istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do obrzęku dziąseł i infekcji. Niektóre z najczęstszych przyczyn obrzęku dziąseł obejmują:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej: Zaniedbanie szczotkowania i nitkowania zębów zgodnie z zaleceniami dentysty może mieć poważny wpływ na higienę jamy ustnej, w tym na zapalenie dziąseł. Ciąża: Płytka nazębna może się łatwiej odkładać, gdy jesteś w ciąży z powodu zmian hormonalnych, co może skutkować obrzękiem i wrażliwością dziąseł. Zmiana produktów do higieny jamy ustnej: Nowa pasta do zębów lub płyn do płukania ust może mieć ostrzejszą formułę, która prowadzi do podrażnień. Agresywne szczotkowanie: Zbyt mocny nacisk podczas szczotkowania zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki elektrycznej, może powodować podrażnienie dziąseł. Niewłaściwe nitkowanie zębów: Nitkowanie może wydawać się całkiem proste, ale Twoja technika może powodować podrażnienie dziąseł, jeśli agresywnie przesuwasz nić tam i z powrotem po linii dziąseł. Niedobór witamin: Jeśli stosujesz niezrównoważoną dietę, w której brakuje ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy B i C, może dojść do zapalenia dziąseł. Produkty wybielające: Paski i żele wybielające mogą łatwo dostać się na dziąsła. Kiedy tak się dzieje, środek wybielający może powodować podrażnienie wrażliwej tkanki dziąseł. Aparat ortodontyczny, retainery lub protezy: Noszenie aparatów dentystycznych może podrażniać dziąsła, ponieważ często ocierają się one o tę wrażliwą tkankę. Aparaty te mogą również utrudniać dotarcie do wszystkich powierzchni zębów, pozostawiając za sobą cząsteczki zanieczyszczeń. Palenie tytoniu: Według CDC palenie osłabia Twój układ odpornościowy, ułatwiając infekcję dziąseł. Dodatkowo, substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą również powodować podrażnienie dziąseł i wpływać na przepływ śliny, pozwalając na osiedlanie się większej ilości bakterii. Alergie: Uczulenia na niektóre składniki, przyprawy, a nawet alergie sezonowe mogą przyczynić się do obrzęku dziąseł. Warunki zdrowotne: Obrzęk dziąseł może być efektem ubocznym niektórych chorób i stanów medycznych, takich jak cukrzyca. Przyjmowanie niektórych leków: Niektóre leki mogą powodować suchość w jamie ustnej, co może przyczynić się do zapalenia dziąseł. Zęby mądrości: W miarę wyrzynania się zębów mądrości, muszą one przechodzić przez tkankę dziąsła, tak jak wszystkie inne zęby. Może to powodować ból i opuchliznę, które mogą utrzymywać się przez długi czas. Jeśli odczuwasz silny ból, warto powiadomić o tym stomatologa, ponieważ może to oznaczać, że zęby mądrości zostały częściowo uwięzione poniżej linii dziąseł, co może być bardzo problematyczne.

Niektóre leki lub zabiegi medyczne mogą również przyczynić się do obrzęku dziąseł, więc możesz chcieć skontaktować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy to może być przyczyną, jeśli wyeliminowałeś te inne czynniki jako potencjalne przyczyny.

Podczas gdy wiele przypadków dyskomfortu dziąseł jest związanych z gromadzeniem się płytki nazębnej i zapaleniem dziąseł, ból dziąseł może być również związany z owrzodzeniami lub skaleczeniami - które są znacznie łatwiejsze do opanowania i powinny trwać najwyżej kilka dni.

Dlaczego ważne jest leczenie opuchniętych dziąseł?

Nieleczenie zapalenia dziąseł może spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Podczas gdy łagodne zapalenie dziąseł można zazwyczaj łatwo leczyć w domu, może ono przerodzić się w chorobę dziąseł, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania naprawcze. Zdrowe dziąsła są podstawą zdrowego uśmiechu. Według MouthHealthy.org, choroba dziąseł może siać spustoszenie w zdrowiu jamy ustnej. Z czasem zainfekowane dziąsła mogą prowadzić do utraty kości i zębów, które wymagają znacznie bardziej rozległego (i kosztownego) leczenia.

Co więcej, bakterie te mogą potencjalnie przedostać się do krwiobiegu, powodując inne poważne problemy, które wpływają na zdrowie całego organizmu. Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych, jak udar mózgu, zawał serca i choroby serca.

Podczas gdy trochę podrażnienie dziąseł i zapalenie może nie wydawać się wielkim problemem, jak widać, może przekształcić się w coś znacznie poważniejszego, jeśli nie traktować go poważnie. Ze względu na wszechogarniające problemy, które mogą wynikać z nieleczonego zapalenia dziąseł, ważne jest, aby nie tylko radzić sobie z zapaleniem dziąseł na jak najwcześniejszym etapie, ale także sprawdzać stan zdrowia dziąseł, jeśli coś wydaje się być nie tak.

Czy opuchnięte dziąsła trzeba leczyć u dentysty?

W niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u dentysty. Jeśli odczuwasz silny ból dziąseł i nie możesz znaleźć ulgi, wprowadzając kilka prostych zmian do swojej rutyny, być może będziesz musiał skonsultować się z dentystą.

Jak dentyści leczą opuchnięte dziąsła? W zależności od nasilenia obrzęku dziąseł i jego przyczyny, istnieje kilka rodzajów leczenia opuchniętych dziąseł, które może zalecić dentysta:

 • Głębokie czyszczenie: Dogłębne czyszczenie, znane również jako skaling i root planing, może pomóc w przywróceniu zdrowia jamy ustnej poprzez usunięcie płytki nazębnej i bakterii spod linii dziąseł. Konserwacja periodontologiczna: Jest to mniej intensywna i mniej kosztowna wersja dogłębnego czyszczenia, którą można wykonać, jeśli sytuacja nie jest tak poważna. Wielu dentystów zaleca wykonywanie tego zabiegu co kilka miesięcy po pełnym czyszczeniu, aby utrzymać zapalenie dziąseł pod kontrolą. Leki: Płukanka antybakteryjna lub antybiotyki mogą być dostarczone jako leczenie opuchniętych dziąseł, aby pomóc kontrolować płytkę nazębną i zapalenie dziąseł. Chirurgia dziąseł: Istnieje kilka zabiegów chirurgicznych dziąseł, które mogą być świadczone dla bardziej poważnych przypadkach choroby dziąseł, gdzie nie było bardziej rozległe uszkodzenia, takie jak cofanie się dziąseł.

Jeśli musisz udać się do dentysty lub protetyka w celu leczenia dziąseł, możesz obawiać się tego nieoczekiwanego kosztu - zwłaszcza jeśli nie masz ubezpieczenia. I choć ubezpieczenie stomatologiczne zwykle pokrywa przynajmniej część zabiegów związanych z dziąsłami, to wszelkie niespodziewane koszty zewnętrzne mogą stanowić obciążenie finansowe, na które nie jesteś przygotowany. Bardzo ważne jest jednak, abyś jak najszybciej poddał się zalecanemu leczeniu dziąseł, ponieważ jego zaniechanie może mieć poważny wpływ na ogólny stan zdrowia jamy ustnej, a konsekwencje mogą być tak poważne, jak utrata zębów.

Na szczęście istnieją sposoby, aby leczenie opuchniętych dziąseł było bardziej przystępne, w tym stomatologiczne plany oszczędnościowe. Plany oszczędnościowe zapewniają dostęp do dużych zniżek, które mogą pomóc Ci obniżyć koszty leczenia stomatologicznego. Plany te działają jak członkostwo i są akceptowane przez dziesiątki tysięcy dentystów w całym kraju.

Jak leczyć opuchnięte dziąsła w domu: 12 domowych sposobów

Udanie się do dentysty w celu leczenia obrzęku dziąseł nie zawsze jest konieczne. Kiedy po raz pierwszy pojawią się objawy, jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować w domu, aby złagodzić swój dyskomfort, zanim zadzwonisz do dentysty. W wielu przypadkach obrzęk dziąseł ustąpi dość szybko.

Jak więc samodzielnie leczyć opuchnięte dziąsła? Być może uda Ci się przywrócić zdrowe dziąsła dzięki tym 12 domowym sposobom:

 1. Płukanie słoną wodą: Słona woda jest dobrym naturalnym środkiem zaradczym, ponieważ jest w stanie wyciągnąć infekcję. Aby zrobić skuteczną płukankę z słonej wody, użyj około 1 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody, a następnie płucz jamę ustną przez kilka sekund, wypluj i powtarzaj czynność, aż szklanka zniknie. Zastosuj krem znieczulający: Środki znieczulające miejscowo, takie jak benzokaina, mogą być stosowane w celu złagodzenia dyskomfortu dziąseł spowodowanego obrzękiem. Zastosuj kompresy na dotknięty obszar: Możesz stosować ciepłe okłady na ból i zimne na obrzęk. W razie potrzeby stosuj okłady naprzemiennie, ale pozostawiaj je tylko na około 20 minut. Przyjmuj leki przeciwzapalne: Wiele leków przeciwbólowych może pomóc zmniejszyć stan zapalny, co może pomóc Ci szybko zacząć czuć się lepiej. Zazwyczaj, leki przeciwzapalne nie są rozwiązaniem same w sobie, ale mogą być stosowane w połączeniu z innymi domowymi sposobami na uspokojenie dziąseł. Tymczasowo przestaw się na specjalistyczną pastę do zębów: Istnieją różne rodzaje past do zębów, które zostały opracowane w taki sposób, aby pomagały szczególnie w przypadku podrażnienia dziąseł i zapalenia dziąseł. Codzienne stosowanie jednej z takich past może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i dyskomfortu. Umieść torebki herbaty na dziąsłach: To może wydawać się dziwne zalecenie, ale herbata faktycznie ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne ze względu na przeciwutleniacze. Zaparz filiżankę herbaty, schłodź torebkę w lodówce, a następnie umieść ją na dziąsłach. Ćwicz delikatniejsze szczotkowanie i nitkowanie zębów: Próba dostosowania swojej techniki szczotkowania, aby była bardziej delikatna dla dziąseł, może pomóc im w odzyskaniu zdrowia. Możesz również zrobić sobie krótką przerwę w używaniu elektrycznej szczoteczki do zębów, dopóki dziąsła nie wrócą do normalnego stanu. Podczas nitkowania, chcesz wywierać mniejszy nacisk na nić, przesuwając ją tam i z powrotem oraz z boku na bok pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Płucz jamę ustną po każdym posiłku: Częstsze płukanie ust płynem do płukania jamy ustnej, szczególnie po każdym posiłku, może pomóc w pozbyciu się z jamy ustnej luźnych cząstek jedzenia, co pomaga ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej. Rzuć palenie i picie: Jeśli Twoje dziąsła są podrażnione, ostre substancje, takie jak alkohol i tytoń, prawdopodobnie tylko pogorszą objawy. Zrób sobie przerwę od palenia i picia, aż dziąsła przestaną być w stanie zapalnym. Żuj cebulę: Cebula ma również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Choć może się to wydawać obrzydliwe, żucie cebuli może pomóc złagodzić ból i obrzęk dziąseł. Dodatkowo, musisz żuć ją tylko przez kilka minut, a następnie możesz ją wypluć. Użyj płukanki lub pasty z nadtlenku wodoru: Prawdopodobnie masz trochę nadtlenku wodoru leżącego wokół w swojej szafce z lekami. Istnieją dwa sposoby wykorzystania nadtlenku wodoru, aby złagodzić obrzęk dziąseł; można albo wymieszać go z wodą i używać go jako płukanki, lub wymieszać go z sodą oczyszczoną i zastosować pastę na dziąsła. Zrób pastę z kurkumy: Kurkuma to kolejny powszechny składnik kuchenny, który ma właściwości przeciwzapalne. Po prostu wymieszaj ją z odrobiną wody, wetrzyj w dziąsła i pozostaw na kilka minut.

Jeśli próbujesz dowiedzieć się, jak leczyć opuchnięte dziąsła w pobliżu zęba mądrości, spróbuj zastosować krem znieczulający, nałożyć torebki herbaty na dziąsła, żuć cebulę lub zastosować kompres.

Ważne rzeczy, o których należy pamiętać podczas domowego leczenia obrzęku dziąseł

Próbując opuchnięte dziąsła leczenia w domu jest często łatwe do zarządzania, ale aby zapewnić swoje zdrowie i bezpieczeństwo, oto kilka ważnych przypomnień do rozważenia:

 • Jeśli którykolwiek z tych zabiegów powoduje podrażnienie dziąseł lub obrzęk pogorszyć, natychmiast przerwać leczenie. Pamiętaj, że to, co pomaga w przypadku opuchniętych dziąseł, może nie być takie samo dla każdej osoby, więc jeśli jedno z tych rozwiązań nie zadziała, spróbuj innego. Jeśli nie widzisz żadnej poprawy po wypróbowaniu kilku lub wszystkich z tych wskazówek, być może nadszedł czas, aby zadzwonić do swojego dentysty i umówić się na wizytę kontrolną.

Jak długo trzeba czekać na ustąpienie obrzęku dziąseł?

W zależności od stopnia podrażnienia dziąseł, ustępowanie obrzęku i bólu może potrwać tydzień lub dwa. Jednak w łagodniejszych przypadkach poprawę można zauważyć w ciągu dnia lub dwóch.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy i spróbować dowiedzieć się, jak leczyć opuchnięte dziąsła na różne sposoby, jeśli nie widzisz żadnej poprawy. Pamiętaj, że jeśli nie zaczniesz czuć się lepiej w ciągu dwóch tygodni - lub jeśli Twój stan się pogorszył - powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty. Dzięki temu będziesz mógł złapać zapalenie dziąseł w jak najwcześniejszym stadium, co ułatwi Ci radzenie sobie z nim.

Jak zapobiegać opuchniętym dziąsłom

Wiedza o tym, jak leczyć opuchnięte dziąsła to jedno, ale co z całkowitym zapobieganiem opuchliźnie i bólowi dziąseł?

 • Praktykuj właściwą higienę jamy ustnej: Według Crest, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest praktykowanie właściwej higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przez dwie minuty i dokładnie nitkować co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczotkowanie i płukanie jamy ustnej między posiłkami również może pomóc w zapobieganiu gromadzenia się bakterii. Regularnie poddawaj się czyszczeniu zębów: Czyszczenie zębów jest zalecane co sześć miesięcy dla większości ludzi. Jeśli jednak jakaś choroba zwiększa ryzyko infekcji lub problemów z zębami, dentysta może zalecić częstsze ich przeprowadzanie. Rzuć palenie (lub używanie wyrobów tytoniowych): Palenie i tytoń znacznie zwiększają ryzyko rozwoju choroby dziąseł - rzucenie palenia jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania podrażnieniu dziąseł i pogorszeniu stanu zdrowia. Upewnij się, że stosujesz dobrze zbilansowaną dietę: Jedzenie większej ilości owoców i warzyw może pomóc zapewnić, że otrzymujesz składniki odżywcze, których potrzebujesz do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Jeśli nie możesz uzyskać wystarczającej ilości witaminy C i B w swojej codziennej diecie, rozważ przyjmowanie suplementów, aby osiągnąć zalecane dzienne spożycie. Unikaj spożywania pokarmów, które mają tendencję do utknięcia w szczelinach: Popcorn, orzechy, nasiona itp. notorycznie utknęły w trudno dostępnych miejscach między zębami, a nawet w dziąsłach. Kup u dentysty nakładki wybielające dostosowane do Twoich potrzeb: Jeśli zamierzasz kontynuować wybielanie zębów w domu, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko podrażnienia dziąseł kupując nakładki wybielające od dentysty. Dzięki temu, że nakładki są specjalnie dopasowane do Twoich zębów, żel wybielający powinien pozostać w nich, a nie rozlewać się na dziąsła.

Zadbaj o dziąsła i uwolnij się od bólu

Teraz, gdy wiesz, co pomaga, gdy dziąsła są spuchnięte, możesz zająć się problemami z dziąsłami na wczesnym etapie, aby utrzymać zdrowy uśmiech i uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu. Jeśli doświadczasz obrzęku i bólu dziąseł, nie czekaj, aby wypróbować te zalecenia lub skontaktować się z dentystą, jeśli problem nie ustąpi w rozsądnym czasie. Traktując zdrowie dziąseł priorytetowo, możesz szybko pozbyć się irytujących i nieprzyjemnych objawów i oszczędzić sobie kłopotów i kosztów związanych z bardziej rozległym leczeniem.

Więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl