Co Twój student ma do powiedzenia na temat palenia i zdrowia jamy ustnej?

/

 

Każdego roku organizuje stypendium dla studentów szkół wyższych. W tym roku poprosiliśmy zainteresowanych studentów o wypełnienie ankiety dotyczącej ich opinii na temat palenia tytoniu i zdrowia zębów. Otrzymaliśmy 3 681 odpowiedzi, z czego 2% pochodziło od studentów, którzy powiedzieli, że palą, i zebraliśmy kilka naprawdę interesujących informacji.

W jakim wieku większość studentów zaczyna palić?

Według respondentów naszej ankiety, większość studentów zaczyna palić między 15 a 18 rokiem życia. Oznacza to, że większość studentów zaczyna palić jeszcze zanim trafią na kampus uczelni. Wiąże się to z ciekawym faktem, że studenci częściej nabierają nawyku palenia w szkole średniej.

Uczelnie nie zachęcają do palenia, a w wielu przypadkach wręcz zakazują go na terenie kampusu. Odkryliśmy, że 40% respondentów uczęszczających obecnie do college'u stwierdziło, że palenie jest zakazane na ich kampusie.

 

Dlaczego większość studentów zaczyna palić?

W naszej ankiecie studenci mieli do wyboru kilka opcji, gdy zapytaliśmy ich, dlaczego palą. Mogli wybrać wiele opcji, jeśli się do tego stosowali. Opcje, które podaliśmy naszym respondentom są następujące: rozładowanie stresu, utrata wagi, przyjaciele lub członkowie rodziny palą i aktywność społeczna.

Jak już wcześniej wspomniano, większość uczniów zaczyna palić w szkole średniej, a na wykresie wyraźnie widać, że większość z nich sięga po papierosy, aby złagodzić stres. Porównując te dwa bardzo interesujące fragmenty danych, możemy stwierdzić, że presja związana z nauką w szkole średniej może skłonić wielu uczniów do sięgnięcia po papierosy jako mechanizm radzenia sobie z problemami. Rodzice powinni być świadomi tego faktu, aby lepiej pomóc swoim dzieciom w radzeniu sobie ze stresem i zachęcić je do nie podejmowania decyzji o rozpoczęciu palenia.

Palenie jest także uważane za czynność społeczną wśród uczniów i może być spowodowane presją rówieśników. Co ciekawe, większość respondentów stwierdziła, że w ich najbliższej rodzinie nikt nie pali. Kilku respondentów odpowiedziało, że dalsza rodzina pali, co mówi nam, że aspekt społeczny pochodzi z grupy rówieśniczej, a nie w takim samym stopniu z jednostki rodzinnej. Dlatego, jako rodzice, możecie rozważyć obserwowanie przyjaciół, których wasze dziecko poznaje w szkole średniej. Mogą oni mieć ogromny wpływ na życie waszego dziecka.

Jakie są powszechne nawyki palenia?

Nasza ankieta wykazała, że większość uczniów pali papierosy w przeciwieństwie do alternatywy, jaką są e-papierosy. Większość uczniów stwierdziła, że pali od 1 do 5 papierosów dziennie. Jak widzimy z danych, studenci college'u nie palą paczki dziennie, co jest dobre. Może to być ograniczone przez dochody, a może zakaz palenia w kampusach naprawdę zmienił nawyki studentów, którzy palą.

 

Jak palenie wpływa na Twoje zęby?

Niewiarygodne wyniki pokazały, że 99% naszych respondentów uważa, że palenie ma negatywny wpływ na zęby i nie mylą się oni. Palacze są bardziej narażeni na problemy zdrowotne jamy ustnej. Jednym z najbardziej oczywistych skutków jest przebarwienie zębów.

W papierosach znajduje się wiele substancji chemicznych - takich jak amoniak, tlenek węgla i aceton - które przyczyniają się do powstawania przebarwień na zębach. Te substancje chemiczne mogą również powodować odkładanie się płytki nazębnej. Płytka nazębna odkłada się na zębach i w końcu, jeśli się z nią nie uporasz, może doprowadzić do próchnicy lub utraty zębów.

Innym powszechnym skutkiem palenia dla zdrowia jamy ustnej jest nieświeży oddech. Wielu z naszych respondentów dostrzegło ten efekt uboczny i stwierdziło, że ich zdaniem e-papierosy (e-cigs, jak są one również nazywane) mogą być lepszą alternatywą. Więcej na temat e-papierosów i ich wpływu na zdrowie jamy ustnej powiemy w dalszej części niniejszego raportu.

Nikotyna również powoduje wiele problemów zdrowotnych jamy ustnej związanych z paleniem. Nikotyna jest substancją obkurczającą naczynia krwionośne, co oznacza, że ogranicza przepływ krwi do dziąseł. Dziąsła potrzebują stałego dopływu krwi, aby pozostać dotlenione i otrzymywać składniki odżywcze, które są im potrzebne do utrzymania zdrowia. Kiedy przepływ krwi jest ograniczony, dziąsła mogą się cofać, powodując ból i utratę zębów. Nikotyna zmniejsza również zdolność jamy ustnej do produkcji śliny. Bez odpowiedniej ilości śliny u wielu osób występuje suchość w jamie ustnej.

Ostatni efekt, który omówimy, jest jednym z największych: rak. Udowodniono, że palenie powoduje wiele rodzajów nowotworów - w tym raka płuc. Ale czy wiedziałeś, że może ono również powodować raka jamy ustnej? Rak jamy ustnej może pojawić się w postaci owrzodzeń wokół ust.

W serwisie WebMD znajdziesz listę innych problemów stomatologicznych, które mogą być spowodowane paleniem, a także wskazówki, jak rzucić palenie. Zapoznaj się z tym materiałem.

Co z uczniami i ich zdrowiem jamy ustnej?

Jak wynika z naszej ankiety, 62% studentów odwiedza dentystę dwa razy w roku. To bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli palą, ponieważ regularne wizyty u dentysty pomagają utrzymać zęby w czystości i być może uniknąć niektórych możliwych skutków działania nikotyny na zęby. Dodatkowo, 69% naszych respondentów stwierdziło, że w tym roku nie miało żadnych ubytków. Wygląda na to, że większość studentów nie cierpi z powodu poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Być może wynika to po prostu z faktu, że nie palą oni od dawna. Nikotyna negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej w dłuższej perspektywie czasowej niż w krótkiej; dlatego nie jest niespodzianką, że około połowa naszych palących studentów stwierdziła, że doświadczyła przebarwień zębów lub nieświeżego oddechu, a połowa, że nie.

 

Czy e-papierosy są dobrą alternatywą dla zwykłych papierosów?

Zapytaliśmy naszych respondentów, którzy powiedzieli, że obecnie palą, czy wolą palić zwykłe papierosy czy e-papierosy. Prawie 68% odpowiedziało, że pali zwykłe papierosy. Następnie zapytaliśmy studentów o ich osobistą opinię na temat e-papierosów. Z zebranych danych wynika, że 34% uczniów uważa e-papierosy za dobrą alternatywę, około 27% nie ma zdania na ten temat, kolejne 26% jest im przeciwnych, a 11% jest sceptycznych, ponieważ nie przeprowadzono dogłębnych badań nad skutkami i bezpieczeństwem e-papierosów.

 

 

Zapytaliśmy również osoby niepalące o ich opinie na temat e-papierosów. 52% z nich nie zgodziło się z opinią, że e-papierosy są zdrowsze od zwykłych papierosów. Kolejne 24% stwierdziło, że nie wie. Najwyraźniej osoby niepalące nie są zwolennikami palenia - czy to zwykłych papierosów, czy e-papierosów.

Co to jest E-papieros i czy jest zdrowszy?

E-papierosy to zasilane bateriami urządzenia aerozolowe, które zamiast dymu wytwarzają parę wodną. Para zawiera nikotynę i czasami dodatki smakowe - ponieważ e-papierosy zawierają nikotynę, mogą uszkodzić zęby i dziąsła. Jedną z zalet e-papierosów jest to, że można zmniejszyć ilość nikotyny, którą się "vape". Można to wykorzystać do odzwyczajenia kogoś od nałogu nikotynowego poprzez powolne zmniejszanie ilości nikotyny, aż do zerwania z nałogiem.

Kolejną zaletą jest to, że im mniej nikotyny dana osoba pali, lub w tym przypadku "vapuje", tym mniej szkód może wyrządzić na zębach.

Ostatecznie e-papierosy nie są idealną alternatywą, jeśli chodzi o zdrowie zębów, ale stanowią niewielką poprawę po prostu dlatego, że nie wytwarzają dymu, a to właśnie dym zawiera wiele substancji chemicznych, które mają tendencję do przebarwiania zębów. Niestety, nikotyna nadal może ograniczać wydzielanie śliny i powodować przebarwienia zębów.

Nie ma "zdrowego" sposobu na palenie, ale e-papierosy mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.

 

Mamy nadzieję, że te badania były dla Was interesujące. Z pewnością nauczyliśmy się kilku rzeczy od studentów, którzy wzięli w nich udział. Jeśli podobał Ci się ten wpis, zwróć uwagę na naszą kolejną pracę badawczą, która ukaże się jeszcze w tym miesiącu: "Co Twój student ma do powiedzenia na temat picia alkoholu i zdrowia zębów". Dowiedz się więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl