Implanty dentystyczne 101 - Wywiad z dr Ramseyem Aminem

/

Zaktualizowano: 2/17/2020

Niedawno miałem zaszczyt rozmawiać z Dr. Ramsey A. Amin, D.D.S., uznanym dentystą implantologiem praktykującym w Burbank, Calif. Jest on dyplomatą American Board of Oral Implantology / Implant Dentistry i prowadzi również blog Dental Implant Dentistry Blog, na którym zamieszcza informacje i studia przypadków dotyczące rzeczywistych procedur implantologicznych, aby pomóc innym dowiedzieć się więcej o tej fascynującej dziedzinie. Implanty stają się coraz bardziej powszechne, ale nadal możesz mieć pytania. Zadaliśmy je dla Ciebie, abyś mógł dowiedzieć się nieco więcej o procedurze i o tym, czego możesz się spodziewać. Dr Amin łaskawie poświęcił trochę swojego czasu, aby podzielić się tym, co wie:

Czym dokładnie jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, który zastępuje brakujący ząb. To naprawdę takie proste - sztuczny korzeń zęba. Implanty stomatologiczne wszczepia się bezpośrednio w kość szczęki. Zazwyczaj mają one kształt śrub i są wkręcane w kość. Aby można było wszczepić implant, trzeba mieć wystarczająco dużo kości, aby go umieścić. Jeśli nie masz odpowiedniej ilości kości, będziesz musiał wytworzyć odpowiednią ilość kości, aby ją odbudować.

Jak często trzeba wykonywać przeszczep kości, aby móc wszczepić implant?

Jest to dość zmienne. Przeszczepy kości są częstsze u pacjentów, którzy dłużej tracą zęby. Gdy tylko straci się ząb, kość zaczyna się kurczyć. Więc im dłużej nie ma zęba, tym bardziej kość się kurczy i tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz potrzebował przeszczepu kości, natomiast im szybciej wszczepisz implant po usunięciu zęba, tym mniejsza szansa, że będziesz potrzebował przeszczepu kości. To naprawdę bardziej kwestia czasu niż procentu. Często implanty są wszczepiane w tym samym dniu, w którym dokonano ekstrakcji, jeśli znajdują się w przedniej części jamy ustnej, co może zmniejszyć prawdopodobieństwo konieczności przeszczepu kości. Jeśli jednak potrzebny jest przeszczep kości, o wiele lepiej jest go mieć, niż iść na skróty i próbować zrobić coś bez niego, jeśli jest to konieczne.

Jak długo zazwyczaj trwa zabieg wszczepienia implantu?

W przypadku implantu pojedynczego zęba, który jest prawdopodobnie najczęstszy, jeśli jest on umieszczony w tylnej części jamy ustnej, można oczekiwać, że w ciągu godziny będzie można wejść i wyjść z gabinetu. W moim gabinecie tak właśnie jest - godzina, maksymalnie półtorej godziny.

Jaki rodzaj znieczulenia stosuje się w przypadku implantu?

To się różni w zależności od pacjenta. Dla większości moich pacjentów myśl o wkręceniu śruby w głowę jest często niepokojąca, dlatego wielu z nich decyduje się na uspokojenie podczas zabiegu. Wiele razy goją się szybciej i mają mniejszy ból nie tylko podczas, ale i po zabiegu, ponieważ jesteś w stanie podać pewne środki przeciwzapalne dożylnie (mówię o sedacji dożylnej), które pomagają w procesie gojenia i zmniejszają ból i obrzęk. To jest naprawdę zmienne, ale większość ludzi jest po prostu rodzaj strachu na całą myśl o, "Będę miał śrubę umieścić w mojej głowie." Implanty mają średnio około cala długości. Niektórzy ludzie boją się igły wbijającej się w ich ramię, która jest chuda i długa; spróbuj wziąć tę samą długą rzecz i zrobić z niej coś o średnicy 5 milimetrów. Większość moich pacjentów sugeruję, aby mieć uspokojenie. To sprawia, że są bardziej zrelaksowani, a jeśli są zrelaksowani, są bezpieczniejsi podczas zabiegu.

W jakich przypadkach implanty są lepszym rozwiązaniem niż mosty lub protezy?

Prawie w 100% przypadków implanty stomatologiczne są lepszym rozwiązaniem niż mosty lub protezy. 100% w przypadku protez i prawie 100% w przypadku mostów. Jeśli zamierzasz mieć most, musisz zeszlifować inne zęby, aby mieć most, więc jeśli brakuje Ci jednego zęba, musisz zeszlifować ząb po obu stronach, aby mieć most.

Po co więc tworzyć problem z trzema zębami, skoro masz tylko problem z jednym zębem? Albo dlaczego stosować rozwiązanie z trzema zębami dla problemu z jednym zębem? Szlifujesz inne zdrowe zęby dla mostów. Mosty również mają żywotność średnio 7-10 lat, a następnie ponownie rozpadają się, pojawiają się ubytki wokół mostu, a most jest następnie wymieniany. Jeśli dostajesz most wymieniany co 10 lat w porównaniu z implantem raz, finansowo ma to dużo więcej sensu, a dla zdrowia Twoich zębów ma to dużo więcej sensu. Kiedy most zawodzi, często ubytek pod mostem jest tak duży, że jeden z zębów, do których most był zakotwiczony, musi zostać usunięty lub wymaga leczenia kanałowego, a następnie trzeba zeszlifować inny ząb i wykonać nowy most na tyle duży, aby wypełnić powstałą lukę.

W przypadku protez? Powiedziałbym, że implanty dentystyczne są najlepszym klejem do protez. Protezy są luźne, chwieją się, nie trzymają się zbyt dobrze, ale głównym powodem, dla którego implanty zostały wprowadzone w połowie lat 60-tych i 70-tych jest to, że zachowują one kości szczęki. Kiedy nosisz protezy, kości szczęki kurczą się naturalnie z powodu atrofii spowodowanej nieużywaniem. Jeśli jej nie używasz, tracisz ją, więc jeśli nie używasz kości w jamie ustnej - a jedynym sposobem na używanie kości w jamie ustnej jest żucie zębami lub żucie implantami - jeśli kość nie jest stymulowana ani przez naturalne zęby, ani przez implanty, kość będzie się kurczyć. W miarę jak kość się kurczy, proteza musi być coraz większa, aby wypełnić lukę, aż do momentu, gdy nie ma wystarczającej ilości kości, a wtedy proteza nie trzyma się.

Od kiedy wiedział Pan, że chce pracować z implantami stomatologicznymi?

Zdecydowanie już na początku studiów stomatologicznych podjąłem tę decyzję, a od kiedy skończyłem szkołę stomatologiczną, stało się to moją pasją. Moja praktyka koncentruje się wokół implantów stomatologicznych i jestem dyplomowanym członkiem Amerykańskiej Rady Implantologii Jamy Ustnej. To w dużej mierze moje życie. Uczę na ten temat, lubię to i naprawdę uważam, że jest to najlepsza usługa, jaką można świadczyć pacjentowi.

Co jest Pana ulubioną częścią w byciu dentystą implantologiem?

Szczerze mówiąc, pomaganie ludziom w podejmowaniu właściwych decyzji, aby za pierwszym razem zrobić wszystko dobrze i uniknąć popełniania trwałych błędów przez posiadanie mostu i szlifowanie innych zębów. Pomagasz ludziom podejmować właściwe decyzje, najlepsze dla ich jamy ustnej. Naprawdę to często robi wielką różnicę w ich pewności siebie i ich życia społecznego, a szczerze mówiąc w ich sukces finansowy. Jeśli pacjent ma poczucie własnej wartości i ma pewny siebie, bezpieczny, przystojny lub piękny uśmiech, to po prostu będzie lepiej radzić sobie w świecie.

Co to jest mini implant? Czy są one jakieś łatwiejsze lub lepsze?

Mini implanty mają dużą siłę przebicia w reklamie. Mają one pewne zastosowanie dla pacjentów, którzy noszą protezy, ale są one przeznaczone tylko dla ludzi, którzy mają protezy. Są one przydatne, ale ponieważ są mini, są małe i zginają się lub łamią, więc często są one naprawdę bardziej przeznaczone do sytuacji tymczasowej, jak tymczasowe implanty, dopóki osoba nie może sobie pozwolić na prawdziwe implanty.

W jaki sposób może się on zgiąć lub złamać w szczęce? Jak to się zazwyczaj dzieje?

To dlatego, że metal jest tak cienki, a szczęka tak silna, że po prostu się odłamują i wyginają, są tak małe.

To tak jak z kartą kredytową - można ją zginać tam i z powrotem, aż pęknie. Prawdziwy implant nie może się zgiąć ani złamać, albo jest to bardzo, bardzo rzadkie. Nie mogą się zgiąć, ale mini implanty mogą się zgiąć lub złamać. Mini implanty mogą być używane tylko w jednym celu, i to tylko dla protezy overdenture, podczas gdy osoba, która miała protezę i miała implanty, a w końcu chciała mieć prawdziwe zęby przymocowane do implantów, może ponownie wykorzystać istniejące implanty, aby przekształcić je w stały most.

Osoba, która ma mini implanty będzie utknęła mając mini implanty i protezy na wierzchu. Tak więc mini implanty są naprawdę używane tylko do protez overdenture i dla ludzi, którzy noszą protezy, ale nie mogą być używane typowo do zastąpienia pojedynczego zęba lub innych wskazań dla implantów.

Czy wiek ma znaczenie przy wszczepianiu implantów?

Wiek nie jest czynnikiem. Kilka tygodni temu miałem 91-letniego pacjenta, któremu wszczepiłem 8 implantów. Przyszedł do mnie w wieku 88 lat, 3 lata temu, aby o tym porozmawiać. Wrócił 3 lata później i powiedział: "Nie mogę uwierzyć, że czekałem tyle czasu. Mój brat ma ponad 100 lat i wciąż jest silny". Tak więc wiek nie jest czynnikiem.

W górnej granicy wieku, jest to twoje zdrowie. Tak długo, jak jesteś zdrowy - jeśli jesteś wystarczająco zdrowy, aby mieć usunięty ząb, to jesteś wystarczająco zdrowy, aby mieć implant. Z drugiej strony, w przypadku młodych pacjentów, aby móc wszczepić implant, trzeba zakończyć proces wzrostu. Twoja szczęka musi się zrosnąć. Często u dziewcząt może to być 16 rok życia, a u chłopców 18 rok życia. To się jednak różni. Istnieją sposoby, aby potwierdzić, że pacjent zakończył wzrost, wykonując zdjęcie rentgenowskie nadgarstka. Istnieją sposoby, aby stwierdzić po wyglądzie kości w nadgarstku, że pacjent skończył rosnąć.

Czy zdarzają Ci się sytuacje, w których ludzie próbują obejść aparat ortodontyczny?

Tak, właśnie pracowałem z pacjentem 10 lub 20 minut temu. Niektórym brakuje zębów - powiedzmy, że stracili ząb i czekali zbyt długo, więc ich pozostałe zęby są przechylone lub przesunięte w miejsce, w którym chcą wszczepić implant, a my musimy użyć aparatu, aby przechylić zęby z powrotem na miejsce lub przesunąć je z drogi lub w lepsze pozycje, aby umieścić implanty we właściwych miejscach.

Ortodonci często używają implantów jako kotwic do przesuwania także innych zębów. Implanty mogą wyeliminować potrzebę stosowania nakryć głowy w młodszej populacji. Teraz wstawiamy kilka "mini implantów", które nazywamy TAD (transitional anchorage device), które wkręca się w szczękę z boku. Ortodonta zaczepia kilka gumowych opasek na TAD lub "mini implant", który wchodzi do szczęki, i w ten sposób przesuwa zęby bez konieczności noszenia nakrycia głowy.

Jaki jest najtrudniejszy lub najbardziej niezwykły zabieg, który Pan przeprowadził?

Najtrudniejszy lub najbardziej niezwykły zabieg, jaki wykonuję, nazywa się repozycją nerwu lub lateralizacją nerwu. Dotyczy to osób, które nie mają dolnych zębów trzonowych, a główny nerw, który przechodzi przez szczękę, który zwykle znajduje się głęboko w szczęce, jest blisko powierzchni, więc nie można wszczepić implantów w dolnej szczęce, ponieważ anatomia przesunęła nerw w kierunku powierzchni lub ubytek kości spowodował przesunięcie nerwu w kierunku powierzchni. Nie ma możliwości umieszczenia tam implantów, ponieważ nerw jest zbyt płytki. Gdybyś chciał je wstawić, wwierciłbyś się w nerw.

Więc procedura, którą wykonuję, zwana repozycją nerwu lub lateralizacją nerwu, polega na tym, że nerw jest usuwany z kości w całości i przesuwany na bok, usuwany z drogi, a implanty są umieszczane w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się nerw. Ta procedura nie jest wykonywana zbyt często, ponieważ wielu pacjentów nie chce jej wykonywać z powodu ryzyka związanego z trwałym lub tymczasowym zdrętwieniem w wyniku zabiegu.

Nie jest to zabieg dla każdego. Jest naprawdę dla osób, którym brakuje dolnych zębów, nie mogą już nosić ruchomych protez, ale za wszelką cenę chcą mieć swoje zęby i są skłonni podjąć dodatkowe ryzyko chirurgiczne, aby usunąć nerw z drogi. Stało się to bardziej bezpieczne dzięki najnowszym urządzeniom medycznym, które umożliwiają przesunięcie nerwu lub przecięcie kości bez użycia wiertła lub urządzeń mechanicznych.

Jaka jest najciekawsza nowa technologia w świecie implantów?

To naprawdę trudny wybór. Prawdopodobnie powiedziałbym, że możliwość wykonania tomografii komputerowej danej osoby i symulacji operacji w jej ustach na komputerze przed wykonaniem jej w ustach. Symulacja operacji z wykorzystaniem tomografii komputerowej 3D.

Czy jest to coś, co pokazałby Pan pacjentowi?

Omawiam to z pacjentem, na ekranie jest to całkiem fajne, wygląda jak gra wideo przedstawiająca czaszkę na ekranie. To daje im pewne zrozumienie, ponieważ mogą zobaczyć swoją szczękę w trzech wymiarach, mogę im pokazać "Tu masz kość, tu nie". To jest zdecydowanie to, co powiedziałbym, że jest najbardziej interesującą technologią. Jest ona przydatna w bardziej zaawansowanych przypadkach; nie jest potrzebna dla każdej osoby".

Uwagi końcowe

Powiedziałbym, żebyś po prostu zrobił rozeznanie, kto będzie przeprowadzał operację wszczepienia implantów, ponieważ dentyści wszczepiający implanty nie są sobie równi. Są dentyści, którzy robią to cały czas i są w tym naprawdę dobrze zorientowani, a są też tacy, którzy tylko się w tym obracają. Więc zrób swoje badania i upewnij się, że pracujesz z kimś naprawdę dobrym. To jest to, za co ostatecznie płacisz.

Naprawdę doceniamy możliwość porozmawiania z Dr. Aminem i dowiedzenia się tak wiele o implantach zębów.

Czy kiedykolwiek rozważyłbyś implanty zębów?

Daj nam znać w sekcji komentarzy!