Czy dentyści zalecają płukanie ust?

/

Czy dentyści zalecają stosowanie płynu do płukania ust?

Dla wielu osób ich codzienna rutyna w zakresie higieny jamy ustnej wygląda zazwyczaj następująco: szczotkowanie zębów szczoteczką i pastą z fluorem, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust.

Jednak płynydo płukania ust wzbudzają wiele kontrowersji i wciąż nie wiadomo, czy są one niezbędnym elementem porannej rutyny. Co więc na ten temat mają do powiedzenia dentyści? Czy zalecają stosowanie płynów do płukania ust?

Czy dentyści polecają płyny do płukania ust?

Okazuje się, że zależy to od kilku czynników, takich jak wiek, cel stosowania i rodzaj płynu do płukania jamy ustnej.

Wiek

Wszyscy dentyści są zgodni co do tego, że dzieci poniżej szóstego roku życia nigdy nie powinny używać płynu do płukania ust. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy płyn do płukania zawiera alkohol. Dzieci poniżej szóstego roku życia są bardziej skłonne do połknięcia płynu, co może być szkodliwe dla ich zdrowia.

Rodzaj płynu do płukania jamy ustnej

Istnieje pięć różnych rodzajów płynów do płukania jamy ustnej:

 • Płyn odczulający

 • Płyn zapobiegający powstawaniu płytki nazębnej

 • Płyny kosmetyczne

 • Płyn wybielający zęby

 • Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem

Wszystkie te różne rodzaje płynów do płukania jamy ustnej zostały opracowane z myślą o rozwiązywaniu bardzo konkretnych problemów stomatologicznych. Twój dentysta może zalecić Ci niektóre z tych produktów lub zaproponować inne opcje, które mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Na przykład, jeśli chcesz wybielić swoje zęby, płyny do płukania zębów mogą z czasem usunąć niektóre przebarwienia. Jednak wybielanie w gabinecie stomatologicznym jest o wiele szybsze i skuteczniejsze.

Jeśli masz nieświeży oddech i chcesz zastosować płukankę kosmetyczną, specjalista może zalecić dotarcie do źródła problemu zamiast jego maskowania. W przypadku owrzodzeń lub odleżyn dentysta może doradzić, aby zaoszczędzić 5 dolarów i zastosować do płukania jamy ustnej roztwór soli domowej roboty.

Jakie są Twoje potrzeby?

Jeśli masz ubytki lub jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na choroby dziąseł, dentysta może zalecić Ci antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Płyny do płukania jamy ustnej z fluorem również mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów. Dentyści często zalecają kobietom w ciąży stosowanie antyplażowego lub antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ badania wykazują, że zmniejsza on ryzyko przedwczesnego porodu.

Należy jednak zawsze pamiętać, że płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi właściwej opieki stomatologicznej. Mimo że kosmetyczne płyny do płukania jamy ustnej mogą sprawić, że Twój oddech będzie przyjemnie miętowy i świeży, nie zwalczają one bakterii w jamie ustnej, które powodują nieświeży oddech. Dlatego też jedynie maskują zapach, nie zwalczając źródła problemu.

Zawsze lepiej zapytać swojego dentystę, jaki rodzaj płynu do płukania jamy ustnej jest dla Ciebie najlepszy.

Kiedy należy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Niestosowanie płynu do płukania ust nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej. Istnieje jednak kilka ważnych powodów, dla których dentysta może zalecić jego użycie. Należą do nich:

 • Choroby dziąseł

 • Próchnica zębów

 • Zapalenie przyzębia w wyniku ciąży

 • Próchnica bakteryjna spowodowana niedawno przebytym zabiegiem stomatologicznym

 • ubytki

Istnieją jednak inne sytuacje, w których stosowanie płynu do płukania ust nie jest zalecane. Należą do nich:

 • Dziecko poniżej szóstego roku życia

 • Jeśli chcesz używać go jako zamiennika dla szczotkowania zębów

 • Jeśli masz nadzieję, że wyleczy on chorobę dziąseł, dzięki czemu nie będziesz musiał odwiedzać dentysty.

Wnioski

Nikt nie zna Twoich zębów lepiej niż Twój dentysta. Jeśli chcesz zacząć używać płynu do płukania jamy ustnej, lepiej zapytaj go, jaki jego rodzaj jest dla Ciebie najlepszy. Nawet jeśli nie będziesz codziennie stosować płynu do płukania jamy ustnej, Twoje zęby prawdopodobnie będą w porządku, o ile nadal będziesz szczotkować i nitkować zęby dwa razy dziennie oraz regularnie odwiedzać swojego dentystę.

Zadzwoń już dziś pod numer (818) 999-2707, aby skontaktować się z lekarzem stomatologiem Johnem M. Chavesem, DDS.

Ostatnie posty

Lista kontrolna higieny jamy ustnej

Być może o tym nie wiesz, ale zły stan zdrowia zębów może mieć negatywny wpływ na ogólny stan Twojego zdrowia. Prawidłowa higiena jamy ustnej polega po prostu na szczotkowaniu i nitkowaniu zębów dwa razy dziennie. Jeśli szczotkowanie i nitkowanie nie stanie się rutyną, na zębach będzie gromadzić się płytka nazębna lub kamień, co...

Najlepsze i najgorsze produkty spożywcze dla wrażliwych zębów

Zrozumienie najlepszych i najgorszych pokarmów dla wrażliwych zębów oraz ułożenie swojej diety w oparciu o te informacje to świetny sposób na zapewnienie, że słabe szkliwo lub ubytki nie zaczną się rozwijać.Choć byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli jeść wszystko, na co mamy ochotę, nie martwiąc się o szkody, jakie wyrządzamy naszym zębom; niestety...

5 nawyków higieny jamy ustnej dla zdrowych dziąseł

Wiele osób nie jest świadomych najskuteczniejszych sposobów dbania o zdrowe dziąsła i prawidłową higienę jamy ustnej. W rzeczywistości ludzie nie uczą się prawidłowych technik czyszczenia zębów w domu. Bardzo ważne jest, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie i nitkować je raz dziennie.Sposób, w jaki ktoś czyści zęby...

Czy dentyści polecają płyny do płukania ust?

Dla wielu osób ich codzienna rutyna w zakresie higieny jamy ustnej wygląda zazwyczaj następująco: szczotkuj zęby szczoteczką i pastą z fluorem, nitkuj i płucz usta płynem do płukania jamy ustnej. Jednak płyny do płukania jamy ustnej wzbudzają wiele kontrowersji i wciąż nie wiadomo, czy są one niezbędnym elementem porannej...