Co to jest bezdech senny?

/

Co to jest bezdech senny?

Co to jest bezdech senny?

Istnieją dwa różne rodzaje bezdechu sennego: centralny bezdech senny i obturacyjny bezdech senny. Rozpoznanie obturacyjnego bezdechu sennego oznacza, że drogi oddechowe są blokowane przez migdałki lub tkanki znajdujące się w tylnej części gardła. Kiedy dochodzi do zablokowania dróg oddechowych, pacjent nie jest w stanie oddychać. Wkrótce organizm zacznie gwałtownie nabierać powietrza, a oddychanie w końcu zostanie wznowione, często przy pomocy ostrego szarpnięcia lub wystarczająco głośnego oddechu, by obudzić osoby znajdujące się w pobliżu.

Zdiagnozowanie centralnego bezdechu sennego oznacza, że u danej osoby nie występują żadne problemy związane z zablokowaniem dróg oddechowych. Zamiast tego mózg nie wysyła do mięśni odpowiedniego sygnału do oddychania. To zaburzenie snu jest bezpośrednio związane z centralnym układem nerwowym, dlatego nazywane jest centralnym bezdechem sennym.

Obturacyjny a centralny

Obturacyjny bezdech senny jest znacznie częstszym i poważniejszym zaburzeniem snu, które powoduje, że ludzie przestają oddychać na pewien czas podczas snu. Może to trwać zaledwie kilka sekund lub nawet całą minutę, co oznacza, że mózg i ciało są w tym czasie pozbawione tlenu. Ponieważ każdy człowiek jest inny, niektóre osoby mogą przestać oddychać tylko kilka razy, podczas gdy inne mogą przestać oddychać setki razy.

Kto jest narażony na zdiagnozowanie bezdechu sennego?

Mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia bezdechu sennego niż kobiety. Osoby z nadwagą są również bardziej narażone na wystąpienie lub zdiagnozowanie zaburzenia bezdechu sennego. Inne czynniki zwiększające ryzyko to wiek powyżej 50 lat, bardzo duża szyja, bardzo małe drogi oddechowe, problemy z ustawieniem szczęk, przodozgryz, niedrożność nosa i wszelkie inne nieprawidłowości strukturalne, które mogą utrudniać oddychanie podczas snu.

Jakie są objawy związane z rozpoznaniem bezdechu sennego?

Jednym z najczęstszych objawów występujących u osób, u których zdiagnozowano bezdech senny, jest chrapanie. Ponieważ chrapanie jest dość powszechne, aczkolwiek nadal nieprawidłowe, konieczne jest poznanie innych objawów związanych z bezdechem sennym.

 • Uczucie zmęczenia w ciągu dnia, nawet po całonocnym przebywaniu w łóżku
 • Częste budzenie się w nocy, tzw. niespokojny sen
 • Częste budzenie się z uczuciem niemożności oddychania
 • Budzenie się następnego ranka z bólem głowy, nie wiedząc dlaczego
 • Następnego ranka odczuwanie bardzo dużej suchości w ustach lub nawet bólu gardła
 • Trudności z koncentracją uwagi
 • Trudności z zapamiętywaniem
 • Doświadczanie różnych form lęku
 • Doświadczanie różnych form depresji

Jak leczy się bezdech senny?

W przypadku osób, u których bezdech senny występuje tylko w łagodnych przypadkach, opcje leczenia często obejmują wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia, takich jak utrata wagi i rzucenie palenia. Jeśli zmiana stylu życia nie pozwala na poprawę stanu zdrowia, należy rozważyć możliwości leczenia umiarkowanego i ciężkiego bezdechu sennego.

Powszechne metody leczenia bezdechu sennego obejmują:

 • stosowanie aparatu CPAP, znanego także jako aparat do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych
 • stosowanie jednego z dostępnych aparatów dentystycznych stworzonych specjalnie z myślą o tym zaburzeniu
 • zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu dodatkowych tkanek, obkurczeniu tkanek, zmianie położenia szczęki, stymulacji nerwów lub nawet stworzeniu nowych dróg oddechowych.

Chcesz umówić się na wizytę?

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat bezdechu sennego, zadzwoń do nas już teraz, aby umówić się na wizytę. Podczas wizyty możesz zadać jednemu z naszych troskliwych stomatologów wszystkie pytania dotyczące tego poważnego zaburzenia snu. Niezależnie od tego, czy to Ty, czy ktoś z Twoich bliskich potencjalnie cierpi na bezdech senny, konieczne jest, abyś jak najszybciej zasięgnął profesjonalnej porady. Tylko po otrzymaniu oficjalnej diagnozy bezdechu sennego możesz znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Ciebie odpowiednie.

Już dziś zadzwoń pod numer (818) 999-2707, aby skontaktować się z Johnem M. Chavesem, DDS.

Ostatnie posty

Bezdech senny - kiedy chrapanie jest problemem zdrowotnym?

Chrapanie to standardowy problem, który dotyka ludzi z różnych środowisk. Mężczyźni są bardziej narażeni na chrapanie, to samo dotyczy osób z nadwagą. O ile sporadyczne chrapanie nie jest poważnym problemem zdrowotnym, o tyle regularne już tak. Poza tym, że zapobiega ono wszystkim, którzy dzielą pokój...

Istnieją dwa różne rodzaje bezdechu sennego: centralny bezdech senny i obturacyjny bezdech senny. Gdy u kogoś diagnozuje się obturacyjny bezdech senny, oznacza to, że jego drogi oddechowe są blokowane przez migdałki lub tkanki znajdujące się w tylnej części gardła. Kiedy dochodzi do takiej blokady, pacjent nie jest w stanie oddychać. Ich organizm...

4 zabiegi u stomatologa estetycznego, które poprawią twój uśmiech

Czy szukasz informacji o tym, jak stomatolog estetyczny może poprawić wygląd Twojego uśmiechu? Badanie przeprowadzone przez American Academy of Cosmetic Dentistry wykazało, że około 50 procent dorosłych uważa, że uśmiech wywiera trwałe wrażenie podczas pierwszego spotkania. Coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na...

Chirurgia implantów stomatologicznych: Co to jest osseointegracja?

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych może być przerażający i wywoływać u pacjentów lęk przed stomatologią. Jednak wiedza o tym, czego można się spodziewać podczas zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych, pozwala pacjentom uspokoić nerwy i spokojnie podejść do każdego etapu tego procesu.Proces wszczepiania implantów stomatologicznych jest bardzo szczegółowy i składa się z kilku etapów,...