Jak lepiej radzić sobie ze stresem jako senior

/

 

Stres jest czymś, z czym każdy ma do czynienia w jakimś stopniu. Starsi dorośli mogą doświadczać stresu spowodowanego wieloma rzeczami, ale to jak radzą sobie ze stresem jest niezwykle ważne. W dzisiejszym wpisie chcemy się skupić na tym, w jaki sposób seniorzy obecnie redukują stres i jak mogą to kontynuować w sposób, który jest korzystny dla ich zdrowia.

Możesz rzucić okiem na nasz ostatni wpis na blogu o tym, jak studenci radzą sobie ze stresem.

1. Przyczyny stresu dla seniorów

Jako senior, istnieje wiele zmian w życiu dzieje się dla Ciebie i Twojej rodziny. To może być łatwe do znalezienia się martwić lub niepokoić się o nowe wyzwania, takie jak...

  • Finansowanie emerytury
  • Znalezienie poczucia produktywności
  • Niezależność
  • Strata lub strach przed stratą Izolacja społeczna
  • Utrzymywanie kontaktów z rodziną
  • Zarządzanie zdrowiem/chorobą (swoją lub bliskiej osoby)

Każdy z tych czynników może przyczynić się do stresu. Pierwszym ważnym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest określenie, skąd on pochodzi. Dzięki temu będziesz wiedział, jaka metoda łagodzenia stresu będzie dla ciebie najlepsza.

2. Oznaki stresu u osób starszych

Czasami trudno jest stwierdzić, czy jesteś bardziej zestresowany niż zwykle. Poniżej przedstawiamy kilka typowych oznak lub nawyków, które starsi dorośli często przejawiają, jeśli są pod wpływem silnego stresu. Jeśli zauważysz u siebie takie oznaki, być może warto zastanowić się nad sposobami zmniejszenia stresu.

Zmiany w nawykach żywieniowych

Stres może często powodować zakłócenia w regularnym harmonogramie lub cyklu jedzenia. Kiedy stajesz się zestresowany, możesz doświadczać przejadania się lub całkowitego braku apetytu. Niektórzy seniorzy wracają do starych nawyków nadużywania alkoholu, aby złagodzić stres. Może to być bardzo niebezpieczne.

Zmiany we wzorcach snu

Możesz być w stanie stwierdzić, czy jesteś zestresowany, jeśli nie śpisz tak dobrze, jak zwykle. Jeśli masz trudności z zasypianiem w nocy lub doświadczasz zakłóceń lub przerw w śnie, kiedy zwykle tego nie robisz, może to oznaczać, że jesteś pod wpływem stresu.

Problemy poznawcze

Stres może utrudniać niektórym seniorom zapamiętywanie drobnych rzeczy lub koncentrację. Zwiększony niepokój może spowodować, że osoby starsze będą postępować w sposób niewłaściwy, jeśli nie będą w stanie myśleć trzeźwo.

Nasilające się bóle/obolałość

Stres psychiczny może uniemożliwić odpoczynek fizyczny, powodując bóle lub nasilając bóle tam, gdzie już wcześniej występowały.

Izolacja

Brak chęci do spotkań towarzyskich lub cieszenia się działaniami, które zwykle robisz, to kolejny znak, że możesz być zestresowany. Ważne jest, aby pamiętać o kontaktach towarzyskich z przyjaciółmi i ludźmi wokół ciebie - nawet dzwoniąc do nich przez telefon. Przyjaciele lub opiekunowie mogą być w stanie pomóc w rozładowaniu stresu i napięcia.

Wahania nastroju

Wysoki poziom lęku może być źródłem wielu różnych nastrojów, takich jak zwiększona drażliwość, samotność, smutek, a nawet depresja. Uważaj, jeśli masz tendencję do popadania w depresję. Amerykański Instytut Stresu zauważył, że seniorzy, którzy palili w przeszłości, mogą uciekać się do palenia ponownie, gdy czują się przytłoczeni lub smutni, podobnie jak w naszym badaniu dotyczącym studentów college'u i ich nawyków związanych z paleniem.

3. Niezdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem przez seniorów

Czasami łatwo jest uciec się do niezdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Ważne jest, aby pamiętać, że choć te sposoby mogą na krótko złagodzić stres, to w dłuższej perspektywie mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, unikaj:

  • Picia alkoholu Pogrążania się w negatywnych myślach Jedzenia niezdrowej żywności Ignorowania problemu Spania zbyt długo Palenie

Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu mogą zaszkodzić zarówno twojemu zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, upewnij się, że unikasz powyższych mechanizmów radzenia sobie i zamiast tego poszukaj zdrowszych sposobów na rozładowanie stresu, o których mowa poniżej.

4. Jak lepiej radzić sobie ze stresem jako senior

Całkowite uniknięcie stresu jest prawie niemożliwe. Jednak kiedy już się zestresujesz, wiedza o tym, jak sobie z nim odpowiednio radzić, aby promować swoje zdrowie i dobre samopoczucie, jest kluczowa. Poniżej wymieniono kilka powszechnie pomocnych i zdrowych sposobów na zmniejszenie stresu i zmartwień:

  • Jedzenie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety Duża ilość snu w nocy Ćwiczenia fizyczne (np. spacery lub joga) Planowanie dnia z przyjaciółmi i rodziną Zabawa z pupilem lub zwierzęciem Czytanie przyjemnej książki Spędzenie dnia na świeżym powietrzu

Jeśli któraś z tych przyczyn lub oznak stresu brzmi znajomo, nie wahaj się skorzystać z naszych rad i rozładować stres w sposób, który korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Czy jako osoba starsza często doświadczasz stresu? W jaki sposób łagodzisz niepokój? Dowiedz się więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl