Aparat ortodontyczny czy Invisalign dla prostych zębów?

/

Zaktualizowano: 2/10/2020

Ortodoncja może być głównym źródłem złości dla nastolatków i dorosłych zarówno. Koszt prostych zębów jest bolesny zarówno dla ust, jak i dla konta bankowego, a metalowy uśmiech nie jest dokładnie "w stylu". Z tych powodów wielu pacjentów rozważa za i przeciw rozważania aparatu ortodontycznego w ogóle. Ostatnio coraz więcej osób wybiera Invisalign, mniej zauważalną alternatywę dla metalowych aparatów ortodontycznych, jako ich leczenia ortodontycznego.

Być może zastanawiasz się, "Dlaczego posiadanie prostych zębów jest w ogóle ważne?". Według American Dental Association, proste zęby mogą znacznie poprawić stan zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie, ogólny stan zdrowia. Stłoczone zęby mogą przyczynić się do zapalenia dziąseł, a zbyt rozstawione zęby prowadzą do odsłonięcia dziąseł, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia.

Tradycyjny metalowy aparat ortodontyczny

Plusy

Aparat ortodontyczny jest najbardziej niezawodną metodą prostowania zębów. Metalowe aparaty są szybsze w osiągnięciu prostego uśmiechu, ponieważ nie są one usuwane. Aparaty mogą być również wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika lub przezroczysty plastik, aby zwiększyć ich atrakcyjność. W niektórych przypadkach, aparaty mogą być stosowane do wewnętrznej strony zębów, tak że są one prawie niezauważalne.

Wady

W przypadku aparatów ortodontycznych potrzebne są specjalne nici do nitkowania, aby wpleść nić pod metalowe druty i dotrzeć do przestrzeni między zębami. W wyniku tej trudności jest bardziej prawdopodobne, że jedzenie zostanie uwięzione między zębami, powodując podrażnienia i zwiększoną ilość płytki nazębnej i bakterii. Może to prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Invisalign

W przypadku aparatów ortodontycznych, pacjent musi udać się do ortodonty, ale niektórzy dentyści ogólni rozszerzają swoje praktyki, aby włączyć do nich mocowania Invisalign. Jednak wiele osób rozważa Invisalign jako alternatywę dla aparatów ortodontycznych tylko ze względu na walory kosmetyczne. Procedura ta jest atrakcyjna dla dorosłych i nastolatków, którzy są świadomi swojego uśmiechu i nie chcą być traktowani mniej poważnie.

Plusy

Invisalign obejmuje przezroczyste plastikowe nakładki na zęby, które po założeniu i zmianie co dwa tygodnie prostują zęby podobnie jak metalowe aparaty ortodontyczne, ale bez zamków i zaciskania drutu. Ponieważ Invisalign pozwala na zdjęcie nakładki, łatwiej jest utrzymać zdrowe nawyki szczotkowania i nitkowania zębów. Gładki plastik jest również mniej prawdopodobne, aby spowodować podrażnienie dziąseł niż metalowy aparat ortodontyczny.

Wady

Nakładki Invisalign muszą być wymieniane co dwa tygodnie i wymagają od pacjenta dopasowania bardziej przylegających nakładek za każdym razem. W zależności od potrzeb pacjenta, może to wydłużyć czas potrzebny do osiągnięcia prostszego uśmiechu. Pacjenci Invisalign zazwyczaj zdejmują swoje nakładki prostujące przed i podczas jedzenia i picia. To daje zębom czas na powrót do ich starych pozycji i spowalnia proces prostowania.

Wnioski

Zarówno tradycyjne aparaty ortodontyczne, jak i Invisalign są skuteczne w leczeniu stłoczenia zębów, problemów związanych z odstępami między zębami, zgryzem krzyżowym, pod zgryzem i nad zgryzem. Procedury te prostują zęby i kosztują średnio 5 000 dolarów. Przy podejmowaniu decyzji o tym, którą drogę wybrać, ważne jest, aby pacjenci mieli realistyczne oczekiwania zarówno co do procesu, jak i jego wyników. Czasami, dodatkowa praca jest wymagana, aby osiągnąć idealnie zdrowy uśmiech.