Dlaczego moje zęby są wrażliwe na zimno?

/

Jeśli Twoje zęby nagle stały się wrażliwe na zimno, możesz się zastanawiać, czy nie pojawił się poważny problem. Nadwrażliwość zębów może być przejściowa, a także może być wynikiem naturalnego procesu starzenia się.

Zazwyczaj, jeśli Twoje zęby nie wykazują oznak próchnicy, dbasz o prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzasz swojego dentystę, nie masz się czym martwić. Jednak nadwrażliwość zębów może również prowadzić do poważniejszych problemów. Jeśli wrażliwe zęby stają się powodem do niepokoju, zawsze powinieneś skonsultować się z dentystą.

Nadwrażliwość zębów występuje, gdy nerwy w miazdze zęba zostają odsłonięte z powodu:

-próchnicy lub ubytków w pobliżu linii dziąseł - spowodowanych niewłaściwą higieną jamy ustnej

-Choroby dziąseł - spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej

-Pęknięte lub złamane zę by - spowodowane urazem zęba

- startegoszkliwa - spowodowanego nawykowym zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów, stosowaniem niektórych płynów do płukania ust lub spożywaniem silnie kwaśnych pokarmów

Próchnica zębów

Małe dziurki (ubytki) w przedniej lub tylnej części zęba mogą powstać z powodu braku higieny jamy ustnej. Ponieważ mogą być one trudne do zauważenia, konieczne są regularne kontrole stomatologiczne w celu ich wczesnego wykrycia.

Choroba dziąseł

Choroba dziąseł, zwana również zapaleniem dziąseł, pojawia się, gdy dziąsła stają się zaognione lub obolałe z powodu braku właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Zaawansowane zapalenie dziąseł, lub choroba przyzębia, wiąże się z odsuwaniem się dziąseł od zębów, co odsłania ich korzenie.

zęby

Pęknięte lub złamane zęby

Pęknięty lub złamany ząb może odsłonić korzenie zęba. Pęknięcia w zębach mogą również wypełniać się płytką nazębną, powodując stan zapalny i dalszą wrażliwość.

Zużyte szkliwo

Nawykowe zgrzytanie lub zaciskanie zębów powoduje zużycie szkliwa i może odsłonić znajdującą się pod nim zębinę. Kwas zawarty w niektórych dostępnych bez recepty płynach do płukania jamy ustnej może również pogorszyć wrażliwość zębów, jeśli zębina została odsłonięta. Pokarmy o wysokiej kwasowości, takie jak cytrusy i pomidory, mogą osłabiać szkliwo, co również powoduje dalszą nadwrażliwość.

Jak zapobiegać wrażliwym zębom

Oto kilka prostych wskazówek, jak zapobiegać i leczyć wrażliwe zęby:

1. Kontynuuj prawidłową rutynę szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularnie odwiedzaj swojego dentystę.

2. Używaj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i szczotkuj delikatnie. Szczoteczka o miękkim włosiu może pomóc zmniejszyć podrażnienie dziąseł, które może powodować wrażliwość zębów.

3. Do płukania ust używaj naturalnego roztworu fluoru. Zapytaj swojego dentystę o markę, którą on lub ona poleca.

4. Wypróbuj odczulającą pastę do zębów. Przy regularnym stosowaniu powinieneś zauważyć poprawę stopnia wrażliwości. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych marek, zanim znajdziesz tę, która najlepiej się u Ciebie sprawdzi.