Czy nitkę dentystyczną należy nitkować przed czy po szczotkowaniu zębów?

/

Spośród wszystkich rzeczy, które moglibyśmy robić, aby poprawić stan zdrowia naszej jamy ustnej, najłatwiejszą do zrobienia jest ta, którą najbardziej zaniedbujemy: nitkowanie zębów.

Chociaż powinniśmy nitkować zęby codziennie, łatwo jest to przeoczyć i odłożyć na później. Ludzie są zabiegani, w pośpiechu wychodzą rano z domu i wracają do niego dopiero późno w nocy. W związku z tym, kiedy jest właściwy czas na nitkowanie zębów? Kiedy pacjenci nie rozumieją znaczenia nitkowania zębów, jest to jeszcze jedna bariera, którą musimy pokonać, aby pomóc ludziom poprawić ich ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Jeśli jesteś zdezorientowany, jak powinien wyglądać Twój reżim nitkowania zębów, nie jesteś sam. Aby pomóc Ci zrozumieć, dlaczego i kiedy należy nitkować zęby, przygotowaliśmy ten krótki przewodnik po nitkowaniu.

Dlaczego nitkowanie zębów jest ważne?

Zacznijmy od tego, jak ważne jest nitkowanie zębów. Nie jest to coś, co można przeoczyć. Nitkowanie jest kluczową częścią rutynowej pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ pomaga usuwać jedzenie i zarazki, które mogą prowadzić do powstawania płytki nazębnej. Płytka nazębna jest nie tylko nieestetyczna na Twoich zębach, jeśli nie jest leczona, ale może ona prowadzić do bezpośredniego rozwoju próchnicy: ubytków.

Regularne nitkowanie zębów (co najmniej raz dziennie) może zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej między zębami; pomaga również utrzymać zdrowe dziąsła. Jeśli Twoje dziąsła krwawią lub są czerwone i opuchnięte, możesz mieć wczesne oznaki zapalenia dziąseł, które jest stanem zapalnym, któremu łatwo zapobiegać i leczyć nitkowaniem. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem nici dentystycznej, dziąsła mogą początkowo krwawić, ale wkrótce to ustąpi.

Jak powstają ubytki?

Wkrótce po tym, jak jedzenie i bakterie dostaną się między zęby, zaczynają tworzyć płytkę nazębną. Płytka nazębna niszczy szkliwo zęba i umożliwia bakteriom przedostanie się do wnętrza zęba. Nieleczone ubytki mogą prowadzić do szeregu problemów, w tym do leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach brak higieny jamy ustnej może doprowadzić do utraty jednego lub więcej zębów.

Ubytkom można w dużym stopniu zapobiegać. I chociaż można je leczyć w gabinecie stomatologicznym, najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej jest zapobieganie ich powstawaniu.

Zapewnienie zdrowia jamy ustnej w najlepszej formie to nie tylko kwestia posiadania pięknego uśmiechu. Stomatolodzy wiedzą, że zły stan zdrowia jamy ustnej może również prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Nitkowanie zębów jest bardzo prostym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia innych schorzeń lub problemów w przyszłości.

Jak należy nitkować zęby?

Ważne jest nie tylko regularne nitkowanie zębów, ale również stosowanie odpowiedniej procedury.

    Zacznij od kawałka nici, który jest co najmniej tak długi, jak Twoja ręka. Owiń dwa końce nici wokół palców wskazującego i środkowego, pozostawiając kilka centymetrów pomiędzy dłońmi na nić. Zaczynając od tylnej części jamy ustnej, nitkuj zęby między sobą, docierając do dziąseł dwa do trzech razy na każdy ząb. Pamiętaj, aby nitkować również tylną część ostatnich zębów trzonowych, ponieważ łatwo o tym zapomnieć. Jeśli nić wyciąga jedzenie lub inne cząsteczki z zębów, przesuwaj nić w dół, aż skończysz, tak aby na każdy ząb lub kilka zębów przypadał nowy kawałek nici.

Kiedy należy nitkować zęby?

Teraz, kiedy już wiesz, dlaczego nitkowanie zębów jest ważne i wiesz, jak to robić, porozmawiajmy o właściwym czasie na nitkowanie. Najlepszym momentem na nitkowanie jest czas przed szczotkowaniem zębów.

Nitkowanie pomaga poluzować resztki jedzenia i inne cząsteczki znajdujące się między zębami. Po nitkowaniu szczoteczka do zębów pomoże Ci wyczyścić rozluźnione cząsteczki i resztki jedzenia, które pozostały po nitce.

Jeśli jednak zapytasz dentystę, powie Ci, że o ile robisz to regularnie, to kiedy to się dzieje nie jest tak ważne, jak fakt, że się dzieje.

Konsekwencja jest kluczem, jeśli chodzi o Twoją rutynę zdrowia jamy ustnej. Im bardziej konsekwentny możesz być, tym lepsze będą rezultaty. Jeśli zapomnisz o nitkowaniu zębów lub odłożysz je na później od czasu do czasu, doświadczysz dyskomfortu, zaczerwienionych lub opuchniętych dziąseł oraz sporadycznego krwawienia. Objawy te ustępują wraz z konsekwencją.

Autor Bio

Dr Grady L. Lembke jest dentystą od ponad 20 lat w swojej praktyce w Edmond w stanie Oklahoma. Jest on wielkim zwolennikiem najnowszych technologii stomatologicznych i zasiadał w zarządzie wielu stowarzyszeń stomatologicznych.