Co należy, a czego nie należy robić przy szczotkowaniu zębów

/

Czas, który poświęcasz na czyszczenie zębów jest minimalny w porównaniu do wszystkich innych codziennych zadań, ale nie jest mniej ważny. Pamiętaj o tych codziennych do's i don'ts, a Twój uśmiech pozostanie zdrowy i promienny przez wiele lat.

Czas

Nie: Pośpiech kiedy szczotkujesz

Przeciętna osoba szczotkuje zęby tylko przez minutę, co stanowi około połowę czasu, który powinien zająć dokładne czyszczenie zębów. Niektórzy szczotkują zęby przez tak krótki czas kilka razy dziennie, ale czyszczenie zębów przez dłuższy okres czasu podczas jednej sesji prawdopodobnie usunie więcej bakterii niż kilka sesji pospiesznego szczotkowania.

Zrób to: Szczotkuj do rytmu

Jeśli masz problem z myciem zębów przez całe 120 sekund, radzę włączyć radio i szczotkować zęby przez czas trwania jednej piosenki. To da Ci mnóstwo czasu na wyczyszczenie wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej - to znaczy, jeśli szczotkujesz zęby prawidłowo.

Technika

Nie: szczotkuj zęby w przód i w tył

Ruch "tam i z powrotem" może spowodować cofnięcie się powierzchni dziąseł, co grozi ich zniszczeniem. Możesz również odsłonić powierzchnię korzenia lub sprawić, że stanie się ona delikatna.

Rób to: Wykonuj ruchy okrężne

Ruch okrężny lub eliptyczny pomoże delikatnie usunąć płytkę nazębną. Przechyl szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wyszczotkuj zewnętrzną i wewnętrzną stronę zębów, powierzchnie żujące i język. Szczotkowanie języka może zminimalizować ilość bakterii i zapewnić długotrwały świeży oddech.

Dokładność

Nie: szczotkuj zbyt mocno

Jak doprowadzić coś do porządku? Szorujesz ją tak mocno, jak tylko możesz, prawda? To może być prawdą w przypadku kuchennego zlewu, ale nie w przypadku zębów. Zbyt agresywne szczotkowanie zębów lub stosowanie zbyt dużej siły nacisku może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zrób to: Szczotkuj delikatnie

Podczas szczotkowania zębów używaj niewielkiej siły. Jeśli używasz elektrycznej szczoteczki do zębów, wykonuj powolne ruchy, ponieważ szczoteczka wykona większość czynności za Ciebie.

Tenacity

Nie: Pomijaj szczotkowania

Płytka nazębna gromadzi się na zębach każdego dnia, a kiedy nie jest usuwana przez szczotkowanie, łączy się ze śliną i staje się stwardniałym kamieniem nazębnym. Im rzadziej szczotkujesz zęby, tym większe ryzyko infekcji i rozwoju choroby dziąseł.

Rób to: Szczotkuj często

Staraj się szczotkować zęby dwa razy dziennie lub po każdym posiłku. Badanie przeprowadzone przez Laboratoria Oral-B i Akademię Stomatologii Ogólnej wykazało, że prawdopodobieństwo umycia zębów w pracy jest o 65% większe, jeśli masz dostępną szczoteczkę do zębów. Szczotkowanie zębów zaraz po posiłku może zapobiec przekształcaniu się cukrów w szkodliwe kwasy. Jeśli szczotkujesz zęby codziennie rano i wieczorem, samo płukanie ust wodą po obiedzie lub szczotkowanie bez pasty do zębów może pomóc w zapobieganiu osadzania się bakterii.

Wiedza o tym, jak prawidłowo szczotkować zęby, zapobiegnie przyszłym problemom zdrowotnym jamy ustnej i zapewni Ci promienny, zdrowy uśmiech, na który zasługujesz. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych i czyszczeniach, aby utrzymać optymalny stan zdrowia jamy ustnej.