Zapytaj Eksperta: Regeneracja komórek macierzystych w celu zastąpienia zębów

/

 

Wraz z postępem technologicznym, również Twoje wizyty u dentysty mogą ulec poprawie. Najnowszą innowacją jest regeneracja komórek macierzystych w celu zastąpienia zębów.

Jeśli musisz zastąpić brakujący ząb, zazwyczaj masz do wyboru dwie opcje: implant stomatologiczny lub protezę.

1) Implant jest idealny do zastąpienia pojedynczego zęba. W miejscu, gdzie wcześniej znajdował się korzeń zęba, umieszcza się niewielki tytanowy pręt. Na pręcie umieszcza się koronę, która wygląda jak naturalny ząb.

2) Protezy zębowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności wymiany kilku zębów. W zależności od sytuacji można zastosować protezy częściowe lub całkowite.

Najnowszy postęp może zaoferować inną opcję zastąpienia brakującego zęba, gdy został on w pełni udowodniony. Naukowcy opracowali proces do ponownego wzrostu zębów naturalnie przy użyciu regeneracji komórek macierzystych. Dotarliśmy do kilku ekspertów stomatologii, aby zapytać ich o opinię na temat tego odrostu komórek macierzystych.

Badania nad komórkami macierzystymi

W przeszłości, komórki macierzyste były używane do przeszczepów szpiku kostnego jako zamiennik dla uszkodzonego szpiku kostnego. Podczas gdy regeneracja komórek macierzystych nie jest nowością w dziedzinie zdrowia, w ciągu ostatniej dekady lub tak zrobił drogę w dziedzinie stomatologii. Dr Jeremy Mao i jego zespół, jako "lider" badań w Columbia University Medical Center, badają, testują i rozwijają proces regeneracji zębów za pomocą komórek macierzystych.

Definicje pojęć

  • Czynnik wzrostu: naturalna substancja, która promuje wzrost komórkowy Rusztowanie: tymczasowa struktura (uformowana na kształt zęba)

Jak to działa?

Zespół z Columbia University Medical Center opracował sposób na naturalną hodowlę zęba w jamie ustnej, zamiast zastępowania go sztucznym (jak w przypadku tradycyjnych implantów stomatologicznych). Proces ten rozpoczyna się od umieszczenia w jamie ustnej rusztowania. Aby umożliwić komórkom macierzystym wzrost, rusztowanie pokryto czynnikiem wzrostu. Z czasem komórki macierzyste w naturalny sposób dopasują się do rusztowania, tworząc Twój nowy ząb!

Czy jest to procedura, którą mogę wykonać?

Obecnie procedura ta nie jest dostępna dla ogółu społeczeństwa. Jest ona wciąż rozwijana i udoskonalana, tak aby pewnego dnia można ją było bezpiecznie oferować.

Co mówią eksperci...

Ponieważ odkrycie i innowacja regeneracji komórek macierzystych, w szczególności dla implantów dentystycznych, jest dość nowa i w fazie rozwoju, chcieliśmy poznać opinię ekspertów w dziedzinie stomatologii. Zadaliśmy kilku doświadczonym dentystom i badaczom stomatologicznym poniższe pytanie:

Czy uważasz, że regeneracja komórek macierzystych dla zębów jest realnym zamiennikiem dla implantów?

Dr Bruce G. Freund Stomatolog estetyczny i odtwórczy "Jest możliwe, że w dłuższej perspektywie regeneracja komórek macierzystych mogłaby być stosowana w połączeniu z implantami do wytwarzania tkanki lub kości potrzebnej do ich zabezpieczenia, ale nie byłaby realnym zamiennikiem dla implantów".

 

Dr Howard M. Steinberg Stomatolog estetyczny i odtwórczy "Tak, wierzę, że regeneracja komórek macierzystych będzie pewnego dnia realną alternatywą dla implantów stomatologicznych. Minie jednak jeszcze kilka lat, zanim się o tym przekonamy. Chociaż implanty stomatologiczne są doskonałe, są to nadal sztuczne urządzenia wykonane z tytanu lub cyrkonu. Kiedy opracujemy technologię niezbędną do wyhodowania nowego zęba przy użyciu regeneracji komórek macierzystych, wtedy będziemy mieli prawdziwy, naturalny ząb, który zawsze pokona sztuczny substytut. Jeśli chodzi o to, czy to zaszkodzi czy pomoże stomatologom estetycznym, to szczerze mówiąc uważam, że wszystkie postępy naukowe pomagają stomatologom w dłuższej perspektywie. Jako dentysta, zawsze szukam najlepszego sposobu, aby pomóc moim pacjentom. Posiadanie nowej technologii pomoże moim pacjentom, a ja nauczę się, jak to zrobić dla moich pacjentów i pobierać opłaty za usługę, która przyniesie im duże korzyści (co robię teraz). Każdy potrzebuje swoich zębów przez całe życie. Jeśli ktoś ceni swoje zęby, wtedy znajdą się niezbędne pieniądze, aby zrobić co nowa usługa przychodzi wzdłuż, aby im pomóc. Większość moich pacjentów przychodzi do mojego biura w samochodzie, który może kosztować wszędzie od 20.000 dolarów do nawet 100.000 dolarów lub więcej nowych. Oni cenią swoje samochody, ale w ciągu 5 lat, że samochód będzie prawdopodobnie wart połowę tego, co zapłacili. Nowy ząb nie ulegnie takiej deprecjacji, a wartość tego nowego zęba jest bezcenna!"

 

Dr. Julio A. Carrio Dyrektor ds. badań nad przyzębiem w Stony Brook School of Dental Medicine "Tak. Nie jestem pewien, jak blisko kiedykolwiek dojdziemy do zastąpienia brakujących zębów zębami zregenerowanymi przy użyciu komórek macierzystych. Uważam, że jest to obiecujące podejście, które zajmie wiele lat, zanim będziemy mogli wykorzystać je w klinice."

 

Karen Coates Doradca ds. stomatologii w Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej "Chociaż regeneracja zębów komórkami macierzystymi jest jeszcze na stosunkowo wczesnym etapie i wymaga dalszych badań, w przyszłości zabieg ten może być realną alternatywą dla implantów dentystycznych".

 

Dr Paul Krasner Doradca naukowy w czasopiśmie Journal of Endodontics "Tak, jest to wykonalne jako zamiennik dla implantów, gdy technika tworzenia nowych zębów z komórek macierzystych zostanie udoskonalona. Ta technika jest jeszcze bardzo odległa. Będą one znacznie lepszym zamiennikiem dla implantów, ponieważ implanty są z natury wadliwe. Są one sztucznym urządzeniem, które w końcu się zepsuje. Implanty nie są tak dobre, jak się je przedstawia. Minusem jest to, że zostały one pominięte, ponieważ są one tak wielkim źródłem dochodów dla dentystów. Kiedy są one wykonane prawidłowo, będzie sukces w wysokim tempie, ale, niestety, często są one wykonane słabo. Ząb zregenerowany komórkami macierzystymi będzie zębem naturalnym. Będzie taki sam jak ząb, który wyrzyna się w wieku sześciu lat. Jest lepszy od implantów pod każdym względem. Przewiduję, że będzie to wykonalne za 10-15 lat. Nie da się przewidzieć, czy będzie to przystępne dla masowego odbiorcy. Dla bardzo bogatych, będzie to bardzo przystępne. To będzie jak z telefonami komórkowymi. Kiedy pojawiły się na rynku, kosztowały 2,500 dolarów. Teraz są one jednorazowego użytku."

 

Co sądzisz o regeneracji komórek macierzystych dla zębów? Chętnie przeczytamy twoje myśli w komentarzach poniżej!