Jak rodzinne nawyki zdrowotne wpływają na Twoje dzieci?

/

 

Członkowie rodziny mają tendencję do podobnego zachowania. Może Twoje dzieci lubią te same potrawy co Ty, a może zostawiają nakrętkę od tubki pasty do zębów tak jak Twój małżonek. Nie jest zaskoczeniem, że dzieci mają tendencje, które przypominają ich rodziców lub innych członków rodziny - niezależnie od tego, czy jest to uwarunkowane genetycznie, czy jest to tylko wyuczony nawyk.

Omówmy więc, w jaki sposób rodzinne nawyki zdrowotne mogą wpływać na nawyki dzieci po osiągnięciu dorosłości.

1. Nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe to coś, czego ludzie mogą nauczyć się od swojej rodziny - czy to w zakresie rodzaju spożywanych pokarmów, czy też ich ilości.

Jennifer Trachtenberg, autorka książki "Good Kids, Bad Habits", powiedziała: "Nawyki żywieniowe z dzieciństwa zdecydowanie mogą przenieść się na dorosłość, więc najlepiej zająć się nimi już teraz."

Oto kilka nawyków, o których warto pomyśleć:

  • Jedz często - ale nie przejadaj się. Badania przeprowadzone przez University of Massachusetts Medical School wykazały, że osoby, które jedzą 4 lub więcej razy dziennie, mają o 45% mniejsze szanse na otyłość. Może się to wydawać sprzeczne - jesz więcej, aby pozostać szczupłym? Ważne jest, aby pamiętać, że jedzenie spożywane pomiędzy tradycyjnymi posiłkami jest zdrowe. Przygotowuj przekąski, które są sycące. Wiele przekąsek dostępnych obecnie w sklepach zawiera głównie cukier i węglowodany - oba te składniki w niewielkim stopniu pomagają zaspokoić głód. Jeśli Twoje dzieci jedzą przekąskę, upewnij się, że jest to coś zdrowego, co może im pomóc i promować zdrowe odżywianie. Owoce i warzywa to świetna przekąska, która jest korzystna dla zdrowia jamy ustnej, Ogranicz jedzenie śmieciowe. Postępuj zgodnie z zasadą "co z oczu, to z głowy". Jeśli nie będziesz kupować niezdrowego jedzenia, dzieci nie będą mogły go jeść. Nie ma nic złego w zabawnym poczęstunku od czasu do czasu - ale upewnij się, że śmieciowe jedzenie nie jest normą.

2. Nawyki związane z ćwiczeniami

W badaniu przeprowadzonym przez International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, wyniki wykazały, że nawyki rodziców w zakresie ćwiczeń mają silny wpływ na nawyki ich dzieci.

"Posiadanie dwóch aktywnych fizycznie rodziców było związane z uczestnictwem w znacznie większej liczbie sportów pozaszkolnych i ze znacznie większą sprawnością sercowo-oddechową, w porównaniu z posiadaniem dwóch nieaktywnych fizycznie rodziców".

Dzieci będą rozwijać nawyki, które przypominają nawyki swoich rodziców - w zależności od tego, czy są oni aktywni fizycznie, czy nie. Jeśli dziecko zostanie wprowadzone do zdrowych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia we wczesnym dzieciństwie, jest bardziej prawdopodobne, że będzie kontynuować zdrowy styl życia w dorosłym życiu.

3. Uzależnienie od palenia/alkoholu

Nawyki związane z paleniem tytoniu

Niedawno przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów szkół średnich i studentów na temat ich nawyków i opinii dotyczących palenia. Między innymi zapytaliśmy ich, dlaczego zaczęli palić. Oto wyniki:

Chociaż dane wskazują, że palenie nie jest głównie przejmowane od członka rodziny, to jednak jest to możliwe. Nasza ankieta wykazała również, że większość uczniów zaczyna palić w szkole średniej, kiedy jeszcze mieszkają w domu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, kto może wpływać na dziecko, aby zaczęło palić - czy są to jego przyjaciele, czy członkowie dalszej rodziny.

Nawyki alkoholowe

W naszej ankiecie zapytaliśmy również uczniów o ich nawyki związane z piciem alkoholu. Oto, co mieli do powiedzenia na temat powodów, dla których spożywają alkohol:

W przeciwieństwie do przejęcia nawyku od członka rodziny, oszałamiająca ilość uczniów zgłosiła, że zaczęła pić jako aktywność społeczna. Wyniki ankiety wskazały również, że nawyk picia alkoholu zazwyczaj zaczyna się, gdy studenci są na studiach, a nie gdy mieszkają w domu.

4. Stres

Niektórzy ludzie mają usposobienie, które sprawia, że są bardziej zestresowani niż inni. Przyzwyczajenie danej osoby do stresu może być związane z wieloma czynnikami, począwszy od otoczenia, a skończywszy na jej specyficznym typie osobowości (lub sposobie radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami). To powiedziawszy, stres niekoniecznie jest dziedziczony w sensie genetycznym. Badanie opublikowane przez Mammouth Magazine pokazuje, że zachowań spowodowanych stresem można się nauczyć. Na przykład dziecko, które jest wychowywane przez osobę o wysokim poziomie lęku, może rzeczywiście zacząć zachowywać się podobnie. Jednak dziecko nie musi być ich biologicznym potomkiem, aby stać się podatnym na stres. Najprawdopodobniej, zachowanie jest spowodowane przez wpływy środowiskowe powyżej biologicznych.

5. Fobia stomatologiczna

Strach przed stomatologią nie jest rzadki w żaden sposób, jak wiele osób cierpi na odontofobię (lub dentofobię, ale możliwe jest, że jest to fobia odebrana od innego członka rodziny.

Istnieją zazwyczaj dwa czynniki, które mogą wywołać fobię: genetyka rodzinna i środowisko. U dzieci może wystąpić lęk stomatologiczny, jeśli cierpi na niego ich rodzic lub bliski krewny. Dodatkowo, jeśli dziecko ma jakieś negatywne skojarzenia ze stomatologią, może to być przyczyną fobii.

W naszej ankiecie zapytaliśmy uczniów o ich stosunek do wizyt u dentysty. Oto, co powiedzieli:

Ważne jest, aby zauważyć, że podczas gdy strach większości ludzi rozwinął się z traumatycznego doświadczenia, kolejna grupa osób zgłosiła, że ich strach pochodzi z tego, jak członkowie rodziny lub przyjaciele mówili o chodzeniu do dentysty.

6. Zdrowie zębów

Genetyka - próchnica

Tak jak Twoje dzieci mogą mieć brązowe włosy, jeśli Ty je masz, tak samo mogą odziedziczyć po Tobie różne cechy zębów. Może to obejmować sposób, w jaki zęby są ukształtowane, jak dobry jest ich zgryz, a nawet może określać siłę szkliwa zębów. Szkliwo to powłoka ochronna wokół zęba, która zapobiega powstawaniu ubytków. Pewne działania mogą osłabić szkliwo zębów, czyniąc zęby bardziej podatnymi na ubytki lub próchnicę. Jednak zęby niektórych osób mają naturalnie cieńszą warstwę szkliwa, co jest cechą, którą można przekazać swoim dzieciom.

Nawyki higieny jamy ustnej

Ważne jest, aby dzieci nauczyły się jak prawidłowo dbać o zęby w młodym wieku, tak aby po osiągnięciu dorosłości kontynuowały ten nawyk. Jeśli ludzie nie dbają o swoje zęby, istnieje znacznie większa szansa, że rozwiną się u nich poważne schorzenia jamy ustnej. Aby dzieci zaczęły podążać we właściwym kierunku w zakresie higieny jamy ustnej, pamiętaj o następujących rzeczach:

  1. Codziennie dbaj o swoje zęby. Regularnie odwiedzaj dentystę (co najmniej dwa razy w roku).

Nawyki, które tworzy i utrzymuje Twoja rodzina, mogą ukształtować sposób, w jaki Twoje dziecko będzie się zachowywać w dorosłym życiu. Upewnij się, że przygotowujesz je na sukces, wdrażając zdrowe nawyki, które korzystnie wpłyną na ich ogólne zdrowie.

Dowiedz się więcej na: http://jadczyk-stomatolog.pl