Jak gra na instrumentach muzycznych może wpłynąć na zdrowie Twojego dziecka?

/

Zaktualizowano: 1/17/2020

Jest tak wiele dobrych rzeczy, które mogą wyniknąć z gry na instrumencie - czy to rekreacyjnie czy profesjonalnie. Nie tylko może ona stanowić ujście dla kreatywności, ale może również pomóc w poprawie umiejętności poznawczych i nauczyć dyscypliny.

Pomijając te korzyści, niektóre badania wykazały jednak, że gra na niektórych instrumentach - zwłaszcza jeśli były one wcześniej używane - może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów i zdrowie fizyczne.

1. Korzyści zdrowotne

Korzyści z gry na instrumencie przejawiają się zarówno w poznawczej, jak i fizycznej poprawie. Wiele badań zostało przeprowadzonych w celu udowodnienia korzyści zdrowotnych płynących z gry na instrumencie. Spójrz na poniższą listę.

    Zmniejsza tętno. Muzyka ma unikalną zdolność do wpływania na tętno. Kiedy słuchasz szybkiej i skocznej muzyki, Twoje tętno może wzrosnąć. Podobnie, jeśli słuchasz wolniejszej i bardziej relaksującej muzyki, Twoje tętno może spaść. Odtwarzanie muzyki (a nie słuchanie) może również pomóc obniżyć tętno.
    Poprawia szybkość rozumienia. Kiedy osoba uczy się grać muzykę, często ma wiele rzeczy do utrzymania na raz, takie jak czytanie ze słuchu, oddychanie i wzorce rytmu, i oczywiście wykonanie gry na instrumencie. Praktykowanie każdej z tych rzeczy może pomóc poprawić i wyostrzyć swój umysł.
    Zmniejsza stres i depresję. Muzykoterapia pomaga oderwać myśli od czegoś przytłaczającego, aby zrobić coś przyjemnego! Spójrz na American Music Therapy Association, aby uzyskać więcej szczegółów.

2. Zagrożenia dla zdrowia

W przeważającej części, gra na instrumencie muzycznym nie powinna być szkodliwa dla Twojego zdrowia. Niektóre instrumenty mogą powodować więcej szkód niż inne. Jeśli masz używany instrument, to niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na zagrożenia. Zapoznaj się z poniższą listą.

Przewlekłe zapalenie skóry

Podrażnienie skóry może łatwo wystąpić u osób, które grają na instrumentach. W zależności od materiału, z którego wykonany jest instrument i wrażliwości Twojej skóry, możesz doświadczyć lub nie doświadczyć podrażnienia skóry. Jeśli grasz na używanym instrumencie, wokół ust i warg może rozwinąć się infekcja skórna. Bakterie mogą się rozwijać, jeśli używany instrument nie jest czyszczony. Z tego powodu ważne jest, aby dzieci nie dzieliły się swoim instrumentem dętym z innymi.

(Instrumenty dotknięte chorobą: instrumenty dęte drewniane, dęte blaszane, strunowe)

Skurcz lub utrata kontroli nad mięśniami

W przypadku muzyków skurcze mięśni często występują w dłoniach i są spowodowane nadmierną eksploatacją. Jest to dolegliwość, która znacznie częściej występuje u muzyków zawodowych niż początkujących.

(Dotyczy instrumentów: dęte drewniane, blaszane, strunowe)

Skaleczenie dziąseł

Podczas gry na instrumencie dętym muzyk musi wykonywać tzw. embouchure. Embouchure to użycie warg i mięśni twarzy w celu wywarcia nacisku na ustnik w taki sposób, aby skutecznie przenieść powietrze. Czasami wymaga to dużej siły nacisku, a jeśli jest ona zbyt duża, może to spowodować drobne skaleczenia dziąseł i zębów.

(Instrumenty klawiszowe: instrumenty dęte drewniane, instrumenty blaszane)

Suchość w ustach

Instrumenty dęte wymagają dużego wsparcia i kontroli oddechu. Czasami muzycy stwierdzają, że ich usta są niezwykle suche, co może być zarówno niewygodne, jak i niezdrowe.

(Dotyczy instrumentów: dęte drewniane, blaszane)

Złamanie korzeni zębów

Trzonek zęba jest powierzchnią gryzącą zębów tylnych i kłów. Jak wspomniano wcześniej, nacisk potrzebny do wykonania prawidłowego embouchure może powodować lekkie złamanie wierzchołków niektórych zębów.

(instrumenty klawiszowe: instrumenty dęte drewniane)

Przesuwanie się zębów

Jeśli przez dłuższy czas wywierany jest silny nacisk na zęby, mogą one zacząć się przesuwać. Doskonałym tego przykładem jest zakładanie aparatu u ortodonty. Może się to jednak zdarzyć również w przypadku regularnej gry na instrumentach dętych. Embouchure może powodować przesunięcie niektórych zębów.

(Dotyczy instrumentów: instrumenty dęte drewniane, instrumenty dęte blaszane)

Uszkodzenie tkanek miękkich

Jeśli masz aparat ortodontyczny i grasz na instrumencie dętym drewnianym lub blaszanym, możesz nabawić się wrzodów lub owrzodzeń spowodowanych podrażnieniem metalem. Spróbuj porozmawiać ze swoim dentystą lub ortodontą o użyciu wosku, aby ochronić dziąsła przed aparatem.

(Dotknięte instrumenty: instrumenty dęte drewniane, instrumenty dęte blaszane)

Ból szyi lub ramion

Muzycy często przechylają głowę podczas gry, co może powodować ból szyi, jeśli pozycja ta jest utrzymywana przez dłuższy czas. Jeśli bolą Cię ramiona, najprawdopodobniej jest to związane z pozycją, w której grasz. Spróbuj dostosować swoją pozycję, aby złagodzić ból. Rozciąganie lub rozgrzewka przed grą również może pomóc.

(Instrumenty narażone: instrumenty dęte drewniane, dęte blaszane, strunowe)

Syndrom TMJ

Zespół dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) może wystąpić u osób grających na instrumentach dętych drewnianych lub blaszanych. W dużej mierze zależy to od sposobu trzymania instrumentu i gry na nim, a także od czasu trwania gry. Jeśli tylko ćwiczysz, nie spędzaj na grze więcej niż 3 godziny, aby uniknąć TMJ.

(Instrumenty narażone: instrumenty dęte drewniane, instrumenty blaszane)

Chcemy zachęcić muzyków, którzy wykorzystują swoje talenty hobbystycznie lub zawodowo! Ważne jest, aby pamiętać o tych warunkach zdrowotnych podczas dalszej gry.

Czy grasz regularnie na jakimś instrumencie? Jeśli tak, jakie masz wskazówki, aby pozostać zdrowym? Chętnie poznamy Twoje zdanie w komentarzu poniżej.